HomeMagazín VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

| 22.10.2021 | VELUX - BKR
Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak funguje řešení problémů ve firmě a s čím se potýká tým údržbářů při své práci? To vše vám osvětlí kolega Ilija Němec, který pracuje jako údržbář. Pan Němec se také mimo jiné zmiňuje o svém dřívějším povolání a své vášni k renovaci domu, o které možná mnozí z vás neví.

Jak dlouho pracujete ve společnosti VELUX a co jste dělal předtím?

V dřívější práci jsem pracoval jako seřizovač / mechanik celých 23 let a nakonec jsem se vypracoval až na mistra a zástupce vedoucího. Byla to ale starší firma, ve které neměli moderní technologie a já chtěl změnu.

VELUX jsem vlastně objevil náhodou. Dostal jsem doporučení, že se jedná o stabilní a dlouholetou práci a tak jsem se to rozhodl vyzkoušet. Chtěl jsem se posunout dál a musím říct, že tady jsme úplně na jiné úrovni.

Ve firmě VELUX jsem teď rok a půl a jsem spokojený mnohem víc než v předchozí firmě.

Jaká byla vaše očekávání a jak se naplnila?

To, co jsem očekával, se naplnilo. Je to dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi.

Co konkrétně máte na starosti ve firmě VELUX?

Když to řeknu jednoduše: servis veškerých strojů. Děláme servis, opravy, ale také plánujeme nové linky, nové technologie a výrobní inovace. Na všem se tu dohromady spolupracuje. Každý týden nás čeká řada nových úkolů, které přispívají ke zlepšení výroby a bezpečnosti na pracovištích.

Co se Vám nejvíce líbí na práci ve společnosti VELUX?

Především obrovský zájem všech na tom, aby zajistili spolehlivý chod výroby.

Máme tu různé stroje, se kterými si musíme poradit. Od starých strojů až po prvotřídní linky s roboty řízené počítačem, které mezi sebou komunikují přes internet.

Vždycky mě bavily moderní stroje a technologie, které bohužel ve staré práci nebyly. Tady jsem se dostal k tomu nejmodernějšímu, co je. Proto jsem moc rád, že jsem se posunul a jsem ve firmě, kde mohu uplatnit své životní zkušenosti. Také si zde váží má práce.


Zaujala vás společnost VELUX - BKR Vyškov?

Prozkoumejte aktuální nabídky spolupráce.
 

Jaký byl začátek ve firmě?

Musím říct, že začátky byly dobré díky prvotřídnímu zaškolení. Tady se opravdu potrpí na zaškolování pracovníků nejen na linkách, ale i techniků a dalších.

K tomu rozhodně přispěl i výborný kolektiv.

Co je hlavní náplní vaší práce údržbáře?

Hlavní je vědět, jak všechno funguje a znát veškeré kroky celé linky. 
 
Když někde nastane problém, musíme zjistit: proč problém nastal, co bylo před tím a jak ho opravit. Na celé lince jede několik úkolů současně, a proto je někdy problém zjistit danou závadu.
 
K tomu se tady dlouhodobě vedou školení a jakákoli informace se hned šíří dál. Nic se tu nezatajuje a to nás posouvá dopředu. 
 
Je tu týmová kolektivní práce. Všechno se eviduje, aby byl absolutní přehled a pokud je problém, tak se okamžitě řeší. Problémů je mnoho. Od jednoduchých několika minutových až po složité několika hodinové opravy. Navíc je potřeba pracovat na přidělených osobních úkolech a využít k tomu každou volnou chvíli.

Dále se zde drží noční pohotovost, aby byl zabezpečen chod linek i v noci.

Kolik vás je ve firmě údržbářů?

Ve firmě je 10 údržbářů a 7 techniků. V divizi DSP je nás 6 údržbářů na 3 směnách a 2 technici, kteří jsou čistě přes řídící techniku.

Je to tedy tak, že si vše spravujete sami?

Ano, problémy si tu spravujeme sami. Případně věci řešíme s Dánskem, pokud se jedná o software chybu.
 
Externí firmy provádí různé úpravy, stavby nových linek a servis jejich strojů.

Co vnímáte jako výhody, proč pracovat ve společnosti VELUX?

Na prvním místě je zde bezpečnost a to na takové úrovni, s jakou jsem se nikde nesetkal. Dále čistota, klid na halách a rádio v celé výrobě, aby se lidem lépe pracovalo. 

Líbí se mi nadšení celého týmu, který mě vždy podrží. Chceme něčeho dosáhnout a pokud jeden na problém nestačí, jde do toho celý kolektiv. Dokonce i ti, co jsou nad námi. Pomáhají všichni.
Pořád se posouváme dopředu a všechno se tu rychle řeší.

Rozhodně tu není nuda. Čas zde rychle letí, pořád se tu něco děje. Je to tu velmi různorodé, protože tu máme mnoho strojů. Díky tomu je to mnohem náročnější, ale o to zajímavější.

Co by měl umět člověk, který bude mít zájem o pozici údržbáře?

Rozhodně musí mít vztah ke strojům. Většinou zájemce pozveme na prohlídku a ukážeme mu, jaké stroje tu jsou a s čím přijde do styku. Ví tak, do čeho jde a může si to rozmyslet.

Musí mít také logické myšlení a vědět, jak všechno funguje. Nikdy samozřejmě nepřijde člověk, který by to všechno uměl. Hlavní je do toho s kolegy rychle proniknout a pochopit principy.

Máme tu oborově elektrikáře a strojaře. Měli by dokázat celý stroj rozebrat, pochopit a nezapomínat u toho na linky. Na těch to tady všechno stojí.

Hodí se nějaké technické vzdělání, ať už středoškolské nebo vyučení. Nejvíce ale dělá samozřejmě praxe.

Povíte nám něco zajímavého o sobě?

Pocházím z okolí Vyškova a do práce dojíždím asi 10 minut, takže to pro mě není náročné. A jak se dostanu domu, zase pokračuji v manuální práci.

Nejvíce mě baví opravy domu. Takže v podstatě v podobném duchu pracuji i doma. (smích)

Mám radost z dobře vykonané práce. Vždy mě potěší, když se mi podaří vyrobit něco hezkého.

Věnuji se renovaci domu. Například jsem dělal chodbu a teď opravuji koupelnu. Dělám si komplet všechno: od podlahy až po strop, včetně obkladu. Mám to jako koníček. Všechno si doma udělám sám a oprava zařízení také není problém. 

Mě to prostě baví a proto mě baví i práce ve společnosti VELUX.

 
VELUX - BKR logo

VELUX - BKR

470 zaměstnanců

Prosluníme váš život

 
Zdroj: Velux

Podobné články v magazínu

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Jsme pohodáři zamilovaní do knížek

15.12.2020 |

Palmknihy a jejich tým si za poslední období prošly... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se