HomeMagazín Z čeho se lépe učit? Digitální nebo tištěné dokumenty?

Z čeho se lépe učit? Digitální nebo tištěné dokumenty?

| 10.01.2018 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Naučí se studenti více z tištěných dokumentů nebo z obrazovky monitoru? Nad tím a možná trochu více se zamýšleli na washingtonské American University.
Zlepšují počítačové přístroje vzdělávání nebo naopak zhoršují? Je jasné, že množství informací, ke kterým se právě skrz digitální média můžeme v dnešní době dostat, je neporovnatelné oproti tomu tištěnému. Lidé jsou čím dál tím více pohodlnější a to ještě více nahrává digitálním médiím. Dnes už je naprosto běžné, že i některé kurzy na univerzitách probíhají online nebo se dokonce můžeme účastnit přednášek z pohodlí domova na svém počítači nebo telefonu.

"Při určování co je lepší, jestli papír nebo monitor, však musíme zvážit více faktorů."

Čtení z tištěného nebo digitálního materiálu

Podle provedeného výzkumu, do kterého se zapojilo více než 500 univerzitních studentů, je největší výhodou tištěných dokumentů jejich estetická příjemnost. Obecně byla jako největší výhoda uváděna přehlednost toho, kde se právě při čtení studenti nacházeli.

Další nespornou výhodou byl fyzický prožitek čtení z papíru oproti monitoru. Oči se prostě unaví u monitoru rychleji. Zároveň studenti uváděli, že během učení z tištěných materiálů, nejsou nuceni podstupovat digitální multitasking. Přeci jen si sáhněme do svědomí, kdo z nás při pročítání online materiálů nemá spouštěnou jakoukoliv jinou rušivou stránku nebo aplikaci.

Na druhou stranu jako největší výhody čtení z obrazovek studenti uvedli možnost učit se v noci (i když náročnost na oči je ve tmě nebo přítmí mnohem větší) a samozřejmě dostupnost doplňujících informací, které si přece jen na internetu vyhledáte mnohem snadněji. Zajímavou myšlenkou nemalé skupiny bylo i šetření papíru.

Co efektivita učení?

V jednoduchém testu se v rámci výzkumu studenti pokoušeli zjistit, jaká platforma přináší větší efektivitu učení. U většiny výsledků byla čísla velmi podobná. Jak u počítače, tak u papíru.

O něco zajímavějším experimentem bylo, když byl sledovanému vzorku předložen krátký příběh, který po přečtení měli ve správné posloupnosti převyprávět. U tohoto výzkumu ukázaly výsledky čtení z papíru lepší výsledky. Proč je tomu tak? Podle závěru tohoto experimentu především proto, že tištěnému textu studenti přikládají větší pozornost. Je zde méně rušivých vlivů, proto se jim lépe informace tříbí do posloupností.

Opět se můžeme zamyslet společně. Většinou pokud čteme knihu nebo učebnici, snažíme se pochopit, co se autor snaží říct. Prostě si jí trochu více vážíme. Naopak u digitálních textů máme tendenci text jenom prolétnou očima, což právě vede ke snížené pozornosti.

S nadsázkou by se dalo říct, že pro serióznější práci je vhodnější používat tištěných dokumentů. Naopak při hledání více názorů, informací a pohledů může být prospěšnější použít digitální materiály.

Mohou mít vliv peníze?

U studentů nemůžeme opomenout finance. A to si uvědomovali i účastníci výzkumu. Jedním z důležitých faktorů, proč studenti využívají více digitálních materiálů je především finanční nenáročnost. Studenti si uvědomují rozdíly v cenách tištěných a digitálních materiálů. Jednoduše často proto, že se při zakoupení tištěného materiálu obávají toho, že už knihou nebudou znovu potřebovat. Řešením jsou samozřejmě univerzitní knihovny, ale co si budeme nalhávat. Ne každý student v dnešní době je s nimi kamarád.

Největší studentský problém dnešní doby

Obecně je trendem dnešní doby spíše vyhledávat „výcuc“ než se zajímat o problém do hloubky. I to nahrává spíše digitálním formám učení. Na druhou stranu podle garantky výzkumu Naomi Baron je právě tohle největším problémem studentů dnešní doby. Vyhledávání kusých informací totálně zabíjí kritické myšlení studentů, což by přece jen mělo být hlavní myšlenkou univerzitního vzdělávání.


Za nás je otázka učení z tištěných nebo digitálních materiálů zapeklitější, než se zprvu může zdát. Volba je na každém z nás, ale určitě stojí alespoň za zamyšlení, proč se dané věci vůbec učíme…

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Naomi Baron pro portál The Epoch Times

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se