HomeMagazín Začínáte v práci? [ 8 věcí ] co byste nikdy neměli říkat

Začínáte v práci? [ 8 věcí ] co byste nikdy neměli říkat

| 16.11.2017 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Označení „zelenáči“ asi nikdy nebudeme mít rádi. Ale každý si tím musíme projít. Proč si ale dělat začátky ještě složitější, než je zapotřebí? Dejte si pozor na 8 následujících věcí, které Vám během prvních pár dní, mohou vaši cestu v nové společnosti ztížit.
Jste v nové firmě. Máte kupu nápadů a určitě i jistých zkušeností, které byste rádi přetavili i do vaší nové práce. Šéfové to od vás určitě očekávají. Vždyť právě proto si vás vybrali. Jak je ale správně prodat?

Myslete na to, že ve firmě je spousta stávajících zaměstnanců, kteří ve své práci už mají určité zažité postupy a know–how. Nějaký horlivý inovativní nováček jim tak nemusí být hnedka úplně po chuti. Jak se tedy nestát trnem v oku stávajících zaměstnanců?

Nejdříve si představte v této situaci sami sebe. Noví lidé ve firmě mohou vždycky ve stávajících zaměstnancích evokovat pocit nejistoty a možná i počáteční nedůvěry. Bohužel v začátcích často platí, že přemíra nevhodné snahy bývá na škodu. To, že se budete od začátku snažit jen zalíbit vedení, na vaše nové kolegy určitě nebude působit dobře.

Základním kamenem úspěchu je ptát se. Nikoliv odpovídat. Získejte co nejvíce informací o problému nebo projektu, který máte řešit – nevymýšlejte ihned inovativní řešení. Pochopením toho, co už se stalo, získáváte důvěru vašich nových kolegů. Ukažte jim aktivitu a podejte pomocnou ruku.

Budování pracovní důvěry je jedním z prvních kroků, které musíte v nové práci udělat.

Pokud se nacházíte v situaci, kdy do nové práce nastupujete nebo vás to teprve čeká v blízkém budoucnu, dejte si pozor na následujících 8 věcí, které by od vás kolegové v začátcích neměli slyšet!
  • Nikdy neříkejte: „U nás jsme řešili v podstatě stejný problém, ukážu Vám, jak jsme to řešili.“ Je fajn, aby kolegové věděli, co jste dříve dělali, popřípadě jaké máte zkušenosti. Nicméně jste v nové firmě, kde se věci prostě dělají jinak. Dejte jim šanci vám sdělit, jak k problému přistupují namísto toho, abyste je hned poučovali, jak jste to dělali vy.
  • „Mám v plánu udělat tyto změny.“  Nebuďte radikální. Není proto ani prostor a na začátku většinou ani důvod. Shromažďujte co nejvíce možných informací od vašich kolegů a ideálně společně se zkuste zamyslet nad tím, jak z vašich společných nápadů vytvořit nový plán. Vytvoření pocitu sounáležitosti je v počátcích velmi důležité.
  • Nikdy neodmítejte, pokud se vám budou kolegové snažit vysvětlit, jak stávající proces funguje. Věta: „Tohle asi vědět nepotřebuji, protože to nikdy nepoužiju,“ mezi vámi může vystavět takovou barikádu, kterou už se vám nikdy nemusí podařit překonat zpátky.
  • Nechtějte se za každou cenu zalíbit výše postaveným lidem. O tom už řeč byla. Pokud vás kolegové uvidí jako lidově řečeno „podlízáka“ budou vás vnímat jako zrádce. Nikdo s vámi nebude chtít spolupracovat a ještě hůře – ztratíte veškerou jejich důvěru.
  • Nepodlehněte přesvědčení, že přesně víte, co firma potřebuje. I když se to třeba po přijímacích pohovorech může jevit tak, že budete jediná spása, tak není vaším primárním úkolem implementovat všechny nápady během prvního týdne. Buďte trpěliví. Vyslechněte si co nejvíce názorů a teprve poté můžete začít vymýšlet, jak problém řešit.
  • Nikdy se nepokoušejte poučovat vaše kolegy o tom, jak to funguje v moderních společnostech. Jak podle nových trendů musí být jinak to a to. I když jste třeba plni elánu po dokončení školy nebo máte zajímavou předchozí zkušenost. Na tohle jsou prostě lidi hákliví. Když je budou trendy zajímat a uvidí, že o nich máte přehled, určitě se vás rádi zeptají.
  • Vyvarujte se jakéhokoliv testování znalostí vašich kolegů. Je to neslušené a neuctivé. Vybudujete si tak nanejvýš postavení brouka pytlíka. To asi není správná cesta…
  • Poslední a možná nejdůležitější věc – nikdy před kolegy nemluvte o tom, co jste si domluvili s šéfem. I když na 100% víte, že například nastane v budoucnu nějaká změna, vy nejste ten, kdo by tuto informaci měl šířit. Diskrétnost je velmi ceněná vlastnost. To jakým způsobem dovedete prezentovat nové nápady, je stejně důležité jako samotná kvalita nápadu.

Sečteno podrtrženo

Jako nováček by vaším primárním cílem mělo být vybudovat si dobré vztahy na pracovišti. Najít svou pozici v kolektivu. Vaše rady a nápady si své uplatnění určitě najdou, budete-li je prezentovat s pokorou a ve správný moment. Myslete na to, že firma fungovala i do té doby, než jste do ní přišli.

Zároveň mějte na mysli, že pro firmu máte být přínosem – jinak by vás přece nepřijali. Věřte ve své schopnosti a prezentujte je ve správnou chvíli. Uvidíte, že to vaše okolí ocení.
   

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Liz Ryan, redaktorka Forbes

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se