HomeMagazín ZAPISUJTE SI (ÚPLNĚ) VŠECHNO – DÍL I.

ZAPISUJTE SI (ÚPLNĚ) VŠECHNO – DÍL I.

| 16.05.2016 | Zuzana Ježková
Všichni to umíme, ale kdo z nás to dělá opravdu dobře? Příliš mnoho podnětů zaměstnává náš mozek zcela zbytečně. Řešení je při tom nesmírně jednoduché. Musí se to ale dělat správně. Podívejte se na video a vyvarujte se třem typickým chybám. Zjistěte, jak si zapisovat, aby to skutečně fungovalo.

VIDEO můžete zhlédnout TADY.

Dnešní doba je pro náš mozek náročná:

  • Každé dva roky se množství dat na celé zemi zdvojnásobí.
  • Člověk je ze své práce vyrušen průměrně každých osm minut.
  • Vše se zrychluje - doprava, komunikace, dokonce i chůze.
  • Vše se mění.

Většina stresu nepochází z toho, že toho máme moc. Největší stres vzniká ze všeho započatého a nedokončeného, z myšlenek na povinnosti, které se nám neustále objevují v hlavě (Volně dle Stephen Covey).

Mozek jako počítač

Když bychom mozek člověka srovnali s počítačem, tak informace v něm uložené by se daly přirovnat k datům uloženým na hard disku, a to, nad čím v konkrétním okamžiku přemýšlíme, k operační paměti RAM. Ta je omezená a jsme v ní schopni zpracovávat jen malé množství informací. Většina vystresovaných lidí má tuto paměť přeplněnou k prasknutí. Neustále je něco rozptyluje, soustředění jim ruší vnitřní přetížení jejich vlastní mentální kapacity.
Řešením je vyházet VŠECHNY starosti na papír, a pak je uspořádat do dílčích kroků. Pokud si totiž věci uchováváte jenom v hlavě, je velmi těžké dosáhnout pocitu kontroly a uvolnění.
Díky tomu, že budete mít všechny starosti napsané, budete na ně moci přestat myslet (tedy připomínat si je) a budete moci o nich začít přemýšlet. Místo, abyste si desetkrát za den vzpomněli, že máte něco udělat (a desetkrát to nestihli), budete moci přemýšlet o práci samotné (Dita Zandl).

Jak si zapisovat

Aby se Vám hlava opravdu uvolnila, je potřeba dodržovat 3 základní pravidla:

  • Myšlenku si zapište nejpozději v té chvíli, kdy Vás napadne, že ji nesmíte zapomenout. Jen tak zabráníte případnému zapadnutí nápadu. Zapisujte si věci týkající se práce i osobního života. Zapisujte si klidně úplně všechno (seznam na nákup, pracovní úkoly i to, že chcete večer umýt nádobí).
  • Vše si zaznamenávejte na jedno místo (do sešitu, diáře či chytrého telefonu). Pokud byste si zapisovali na více míst, nebo dokonce na různé lístečky, zůstane Vám v hlavě obava, že poznámku nemusíte najít. V hlavě Vám pak sice nebude strašit seznam úkolů, ale budete věnovat zbytečné úsilí tomu, abyste nezapomněli, kam jste si to zapsali.
  • Svůj zápisník mějte vždy při sobě. Jen tak se na něj budete moct vždy spolehnout, získat informace právě, když je budete potřebovat, nebo si zapsat nápad právě v okamžiku, kdy ho dostanete.

Zapisování má i spoustu dalších výhod. O nich a o tom, proč je pro mozek lepší dělat si poznámky rukou, se dozvíte v dalším díle.

Další zajímavé články k tématu:

Poznámkami proti zapomínání
Jak na poznámky a nápady
Psaní jako cesta k uzdravení

 
Zdroj:

http://zuzanajezkova.cz

Autor článku

Zuzana Ježková

Jsem vystudovaná psycholožka a dlouho jsem pracovala jako projektová manažerka. Před nějakou dobou jsem se rozhodla, že chci přinášet expertní znalosti o lidské mysli do běžného života. Moje motto zní: Každý z nás se může kdykoliv naučit dělat věci, které změní jeho život. Proto pomáhám lidem růst, rozvíjet se, efektivně používat mozek, prostě lépe žít.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se