HomeOtázky a odpovědi Jak pripravit obrazky pro publikovani

Jak připravit obrázky pro publikování?

Ať už dříve, či později, narazíte při tvorbě jakéhokoliv obsahu pro web na potřebu upravovat fotky nebo obrázky. V tu chvíli většina z nás zjistí, že vlastně vůbec neví jak na to. Jak mají být fotky velké, jaký použít formát, nebo jak je oříznout.

Nezoufejte. V krátkém návodu se zaměříme na to, jak fotky připravit pro publikování na webu.

1. Velikost

Ano bohužel je to tak. Na velikosti záleží a u fotek dvakrát tolik, jelikož přímo ovlivňují rychlost načítání stránek a zároveň usnadňují a urychlují ukládání na jakýkoliv web. Méně známým faktem je i to, že samotná rychlost načítání stránek ovlivňuje i hodnocení stránek algoritmy vyhledávačů. Proto bychom velikost rozhodně neměli přehlížet.

Je důležité si rozmyslet, na které místo na konkrétní stránce fotku vkládáte. Například pro pozadí stránek budete potřebovat fotku o šířce alespoň 1920 px ale pokud potřebujete jen menší fotku, například do sloupcového výčtu, postačí bohatě obrázek o šíří 600 px. Nikde tedy není zapotřebí vkládat obrovské fotky, které mají třeba i 5000 px.

Pokud máte tu možnost, je vždy lepší si fotku uložit v několika rozlišeních a vyzkoušet ji v praxi. Pak samozřejmě použijete tu, která váš web bude „zatěžovat“ nejméně a zároveň neztratí na kvalitě.

Pro snadnou úpravu velikosti fotek použijte například online convertor resizepiconline nebo si bezplatně stáhněte jednoduchý prográmek na úpravu fotek IrfanView, který vám pomůže se všemi základními úpravami, které k tvorbě obrázku budete potřebovat.
Obr. 1: Úprava velikosti IrfanView (klikněte)
Obr. 2: Výsledek úpravy o šíři 600px

2. Výřez a poměr stran

Během připravování obrázku k publikování, často narazíte i na potřebu obrázek oříznout nebo změnit poměr stran tak, abyste zachovali jednotný grafický dojem z vašeho obsahu. V tomto případě máte možnost využití dalšího online nástroje, kterým je resizeimage. Po nahrání fotky můžete jednoduše myší zvolit přesný výřez, který potřebujete a zároveň i uvidíte jeho nové rozlišení a můžete si vybrat formát obrázku, ve kterém si ho chcete uložit.
Obr. 3: Výřez pomocí resizeimage (klikněte)

3. Formát obrázku

Pokud se vám podařilo připravit obrázek do ideální velikosti, zbývá už jen vybrat správný formát. Mezi nejčastěji používané typy formáty patří JPG, PNG a GIF. Každý formát má svá určitá specifika kdy se používá, a proto je důležité, dbát zvýšené pozornosti při jeho ukládání.
  • Formát JPG se používá výhradně u fotografií, ty by ani neměly být v jiném formátu ukládány.
  • PNG využíváme především kvůli transparentnímu pozadí. To využijeme například u loga.
  • Pro animované obrázky a jednoduché grafiky se pak používá formát GIF.
Úprava obrázku určitě není jednoduchou disciplínou, ale zároveň se nejedná o jadernou fyziku. Začátky bývají vždycky složitější, ale postupem času zjistíte, že základní úpravu obrázku pro publikování zvládne s trochou praxe úplně každý.

Máte další otázku? Sem s ní :-)

Napište nám na podpora@jobfairs.eu, děkujeme.