HomeOtázky a odpovědi Jak zaujmout studentské publikum

Jak zaujmout studentské publikum?

Hledáte do své firmy studenty nebo absolventy? Málokdo vám reaguje na vaše nabídky? Naprosto běžný obraz dnešní doby. Abyste udrželi vaši společnost konkurenceschopnou, je vždy zapotřebí alespoň po očku sledovat nejnovější trendy a celkový vývoj na trhu práce. Doba se neustále mění, každá generace má své preference trochu jinde, a pokud chcete onu skupinu zaujmout, musíte se snažit přizpůsobit i pracovní prostředí.

Poslední dobou o tom slýcháme opravdu často. Generace Millenials a jejich pracovní a životní vize. Je zapotřebí se jejich trendu přizpůsobovat? Pokud hledáte nové zaměstnance z řad studentů nebo absolventů, pak určitě ano. Tato generace se postupně stává imunní vůči veškerým reklamním a náborovým kampaním, které jednoduše dříve fungovaly. Pracovní svět je v dnešních dnech doslova zahlcen nejrůznějšími nabídkami práce a jejich inzercí. Jak z tohoto kruhu vybruslit? Nenabízejme jen práci. Klíčem je flexibilita.
Inspirujeme se v zahraničí, ale určitě nechceme tvrdit, že jakmile nakoukneme pod pokličku vyspělejších zemí, je najednou všechno růžové. To určitě ne. Nicméně si některé ekonomicky aktivnější země začaly uvědomovat potenciál prosociálně orientovaných zaměstnavatelů. A nese to své ovoce i u studentů. Pod takto orientovaným zaměstnavatelem, si představme společnost, která se snaží prezentovat jako „family friendly“. Záleží jí na jejich zaměstnancích, buduje svou značku například podílením se na charitativních akcích a asi to nejdůležitější, snaží se vytvářet tzv. „work-life-balance“ neboli rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Cílem těchto opatření je vytvoření spokojenosti a především loajality zaměstnanců. Výsledkem je pak větší zainteresování zaměstnanců do chodu firmy, touha po osobním rozvoji nebo studiu při práci a hlavně zvýšená motivace k produktivitě a kvalitě práce. V selské řeči, spokojený zaměstnanec odvede lepší a kvalitnější práci než ten nespokojený.

Co pro dosažení takového stavu můžete udělat vy?


Jsme zpět u samotné otázky. Jak zaujmout studentské publikum? Flexibilitou a pestrostí pracovních úvazků! Vytvořením flexibilních pracovních míst dáváte jasně najevo, že vám záleží nejenom na splnění vašich stanovených cílů, ale zároveň i na vašich zaměstnancích. Nabídka brigád, stáží, praxí nebo i trainee programů je v současnosti velmi omezená.

Aktuálně tak máte jedinečnou šanci vybočit z řady a najít si cestu k mladým lidem, kteří se postupně mohou stát motory vaší společnosti. Pokud vám to situace dovolí, nebojte se vypsat například sdílené pozice, nebo poloviční úvazky. Samotná sdílená pozice je v cizině momentálně velkým tahákem. Dva nebo i více lidí, kteří řeší jeden problém z více pohledů, může být pro vaši společnost jednoznačným přínosem.

Nejpoptávanější flexibilní pracovní úvazky v ČR:
  • částečný pracovní úvazek
  • brigády a praxe
  • sdílené pracovní pozice
  • rotační pozice - točení zaměstnanců na určitých pozicích nebo úkolech

Se všemi těmito úvazky se dá například kombinovat tolik vyhledávaný homeoffice nebo flexibilní pracovní doba. Lidé v dnešní době prostě rádi všechno řeší na dálku, o to více studenti, tak pokud je to jen trochu možné, proč jim to neumožnit?

Výhody pro zaměstnavatele


Ne jedna studia potvrdila, že i když budete mít svého zaměstnance zavřeného 8 hodin v kanceláři, těžko bude skutečně 8 hodin tvrdě pracovat. Ve Švédsku se například začíná velmi osvědčovat 6 hodinová pracovní doba, ale to už bereme jako extrémnější příklad.

První výhoda je víc než jasná. Rozšířením vašeho portfolia pracovních nabídek zvýšíte šanci na interakci ze strany studentů. Nabízíte jim přesně to, co hledají. U sdílených pozic získáváte dva „čerstvé“ lidi, s rozdílnými pohledy na daný problém. Více nápadů, více řešení, zlepšená produktivita práce.

Navíc pokud umožníte i práci z domova, uvítají studenti častokrát tento benefit i možným snížením platových požadavků. Vám jako zaměstnavateli se tím snižují i náklady na vynaložené energie, popřípadě vybavení pracoviště.

Nic neberte jako dogma


Veškeré zmiňované flexibilní formy zaměstnání se určitě nehodí pro každou společnost. Cestou však je zkusit se nad problematikou zamyslet trošku z výšky a pokusit se vytáhnout alespoň nějakou část, kterou jste schopni ve vašich podmínkách realizovat. Hledáním vašeho místa ve studentském „work-life-balance“ však vysíláte světu jasný signál. Máte o studenty zájem a jste ochotni pro ně něco udělat. Oni vám váš zájem oplatí.

 

Máte další otázku? Sem s ní :-)

Napište nám na podpora@jobfairs.eu, děkujeme.