Přehledný životopis ti dává zelenou

HomeŽivotopis

Nejdůležitější je dobře napsat životopis. To ti řekne každý, kdo radí při hledání práce. Proč je ale tak nutné dát si záležet na dobrém životopisu? Představ si, že personalista prochází všemi životopisy, které mu došly. Někdy je jich opravdu hodně, a tak je musí třídit. Ty přehledné jdou do dalšího kola, nepřehledné nejspíš do koše. Tečka. Nezáleží pak na tom, zda máš vystudované 4 školy a hromadu absolvovaných stáží. Pokud to ze životopisu není na první pohled jasné, s velkou pravděpodobností jsi ze hry! Vykřičník.

Dobrý životopis odvede kus práce

Získá ti pozornost

 
Dobře vypadající životopis zvyšuje šanci, že vynikneš mezi dalšími uchazeči a personalista si tě všimne.

Vyjádří to podstatné

 
Strukturovaný a přehledný životopis dává snadno vyniknout důležitým informacím o tvém vzdělání a praxi.

Otevře ti dveře

 
Pokud tvoje vzdělání a praxe odpovídá tomu, co personalita hledá, jsi o krok blíž k pohovoru.

 

Jak správně vytvořit životopis


 
 

Nejprve se představ


Nemusíme ti opakovat, že v životopis musí obsahovat tvé jméno, datum narození nebo věk, bydliště, telefon a e-mail. Pozor si dej na e-maily typu konvalinka666 či sherminator251. Takový e-mail nebudí moc velkou důvěru. Určitě přidej svoji fotografii. Životopis bude více osobní a personalista si tě snáz všimne. Styl fotky a její kvalita hraje také důležitou roli, proto dávej pozor, jakou fotku si do životopisu vložíš. Nejlepší volbou je obyčejná pasovka, nebo podobná fotografie s čistým pozadím. Není vhodné vkládat fotku, na které ti není vidět do tváře, fotku v plavkách nebo fotku z párty.
 

Pochlub se praxí

 

Každá zkušenost se počítá. Odborné zkušenosti, které souvisejí s tvým oborem, se cení nejvíce. Ale i chmelová brigáda, práce ve skladu, obsluhování v restauraci nebo dobrovolná práce v místním JZD, to všechno vypovídá o tom, že máš chuť do práce a umíš se o sebe postarat. Vždy uváděj časové období odkdy – dokdy jsi na dané pozici pracoval(a). Nejaktuálnější pracovní zkušenost se píše jako první, což ostatně platí i pro tvoje školy. První se také uvádějí ty nejvíce relevantní vytouženému oboru nebo práci. Pokud ti nezbyde místo na ty neodborné, tak je klidně vynech.

 

Uveď své vzdělání


U škol si dej záležet, ať správně napíšeš jejich název, popř. fakultu, kterou jsi vystudoval(a). Jako poslední uveď maximálně střední školu. Opravdu nemá cenu personalistům sdělovat, kam jsi chodil(a) do školky. Pod školy doplň účast na speciálních vzdělávacích kurzech a jazykové znalosti. Zapátrej v paměti, jakých kurzů ses v minulosti zúčastnil(a). I účast na kurzu klingonštiny či kurzu Jak se dívat na televizi (tento kurz opravdu existuje!) se počítá. Teď vážně. I když budeš mít pocit, že se tvůj absolvovaný kurz do životopisu nehodí, určitě jej tam přidej, personalista získá pocit, že se „snažíš z vlastní vůle“.
 

Další dovednosti a koníčky


K důležitým dovednostem patří třeba PC znalosti, řidičský průkaz, organizační dovednosti, komunikační dovednosti atd. Opět platí, že čím více těchto dovedností máš, tím lépe. Samozřejmě o svých schopnostech nelži, všechno totiž nakonec vyjde najevo. Na závěr vypiš stručně své koníčky. Každá firma je v podstatě společenství lidí s nějakými zájmy. Je fajn, pokud tvoje zájmy korespondují se zájmy lidí v týmu. Pokud jsi od mládí členem nějakého spolku, uveď to také. Ať personalisté vidí, že jsi zvyklý na disciplínu. Můžeš přidat i informaci o trestní bezúhonnosti.
 

Moudré rady na závěr

  • piš strukturovaně, rozděl dílo do sekcí
  • používej nadpisy a odrážky
  • v celém dokumentu drž jeden styl
  • dávej pozor na gramatiku!!!
  • vždy zaktualizuj datum vytvoření životopisu

Finální dokument posílej v PDF - je to profesionální a praktické.

Nechceš tvořit životopis od nuly? Máme pro tebe řešení

S Jobfairs si vytvoříš životopis jednoduše. Můžete jej hned poslat do své vysněné firmy. Samozřejmostí je stáhnutí životopisu v PDF. Vyplněný životopis může také zaujmout některého z personalistů nebo personalistek registrovaných firem, kteří tě pak mohou přímo oslovit. Jdi naproti svému štěstí!