HomeMagazín Chytré drogy pomáhají při zkouškovém

Chytré drogy pomáhají při zkouškovém

| 25.05.2017 | Jitka Janíková
V dnešním závěrečném dílu zjistíme něco o průmyslově vyráběných přípravcích napomáhajících učení dostupných v lékárně nebo na internetu, jinak také známých jako tzv. chytré drogy, nebo odborně nootropika.
Závěrečný díl seriálu o zkouškovém období. V prvním díle jsme si řekli, jak se přirozeně nakopnout při zkouškovém. Tedy čím se "nadopovat" v běžných látek. Druhý díl nám ukázal chytré rostliny, které jsou bezpečné a legální a značně napomáhají učení. Tedy pro studenty na zkouškové jako dělané. Trilogii zakončí tabletky neboli chytré drogy.

Co to jsou chytré drogy?

Pod názvem chytré drogy najdeme potravinové doplňky s efektem zlepšení schopností lidského mozku (vyšší rychlost a lepší kvalita myšlení i kapacita paměti).

Nejčastěji pracují chytré drogy na principu lepšího zásobování mozku kyslíkem. Slouží k výživě nervových buněk, podporují regeneraci a optimalizují výkonnost neuronů. Případně také doplňují a stimulují hladinu neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů).

Pro uváděné efekty je však nutné užívat je delší dobu - zpravidla alespoň několik týdnů.

Názvem „drogy“ se nenechte mýlit – nejde o nic nelegálního, návykového či škodlivého ve smyslu běžných drog. Většinu mozkových nutrientů dostanete v lékárnách, volně, nebo na lékařský předpis, popř. na internetu.

Protože ale pod chytré drogy patří jak potravinové doplňky rostlinného původu, tak čistě syntetické přípravky, občas se nevyhnete vedlejším účinkům. Mohou způsobit např. nespavost, nevolnost, útlum nebo deprese.

Proto by je měli užívat pouze zdraví lidé bez sklonů k psychózám a jiným problémům psychického původu. Pro zdraví se také nedoporučuje je používat déle než půl roku.
 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


U chytrých drog tedy platí známé Einsteinovo rčení, že všechno je relativní.

Na jedné straně mohou hodně pomoci - spousta lidí tvrdí, že jim dlouhodobé užívání těchto přípravků v souvislosti se zlepšením mozkové výkonnosti poskytlo nový a jasnější pohled na svět spojený s pochopením jeho souvislostí, byly zjištěny pozitivní účinky na různá onemocnění nebo jejich prevenci, na straně druhé mohou zvláště ty čistě syntetické přinášet nežádoucí vedlejší účinky.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že na každého mohou mít jednotlivé chytré drogy různé účinky. U jednoho člověka se může projevit „turbo“ účinek, jiný si ničeho ani nevšimne.

Chytré drogy u nás

Piracetam

U nás asi nejznámější volně prodejná chytrá droga pro podporu učení. Byl vyvinutý UCB Laboratories v Belgii, a jde o kognitivní posilovač při nedostatku kyslíku.

Používá se k léčbě senilní demence, závratí, alkoholismu apod. Zlepšuje paměť, podporuje výměnu informací mezi levou a pravou mozkovou hemisférou (považováno za kreativitu). Celkově zlepšuje metabolismus šedé mozkové kůry (prokrvení, spotřeba glukózy) a dá se považovat za CNS stimulant - člověk je aktivnější, bystřejší, více směje. Zlepšuje také sexuální prožitek.

Subjektivně působí pocity pročištění mozku, zostření vnímání apod.

Efekty se dostaví po 30 - 60 minutách od požití.

Jeho vedlejší účinky jsou při užívání předepsaného množství téměř zanedbatelné, ale je třeba hodně pít (tzn. pozor na ledviny). Účinek při užívání doporučeného množství by se měl dostavit po dvou až třech týdnech.

Speed8

Speed8 byl připraven v Česku odborníkem na výživu RNDr. Petrem Fořtem, CSc. Prodává se v 20 ml skleněné ampulce (lze s něčím míchat nebo vypít jen tak).

Kromě podpory mozkové činnosti je vhodný též pro sportovní výkony a dokonce i na hubnutí. Mezi jeho sekundární účinky patří dobrý vliv na psychickou regeneraci a podpora sexuální zdatnosti.

Jednou z hlavních působících látek je tu DMAE, který jsme si popsali v prvním díle.

UP! Energy

Jedná se o stimulant podobný Speed8, ale obohacený o mnohé další důležité látky. Významným pozitivem je založení přípravku na extraktech z přírodních látek.

Zlepšuje nejen schopnost myšlení, rozhodování a paměť, ale také pozitivně stimuluje fyzický výkon, koncentraci a omezuje stres.

Účinnými látkami jsou zde Guarana, Ginko biloba, Panax ginseng, Muira puama, L-Karnitin, DLPA, vitamíny C, B3, B5, B12, Taurin a mnoho dalších.

Zombie

Tablety Zombie nejsou volně k dostání, většinou se nedají dost dobře sehnat.

Zombie vám umožní zůstat vzhůru a aktivní po několik dní – armáda USA nakoupila tisíce těchto prášků a testovala je pro možnosti využití v Iráku.

Hydergin, sulbutiamin (Arcalion)

Hydergin má být ta pravá "chytrá pilulka". Zabraňuje poškození mozkových buněk (např. volnými radikály) a léčí, pokud již k poškození došlo. Zvyšuje mentální schopnosti a zpomaluje procesy stárnutí, zlepšuje metabolismus mozku a zvyšuje produkci dopaminu.

Imituje látku zvanou faktor nervového růstu, díky které rostou dendrity - informační vlákna (pozorováno jako efekt učení). Je i ve vysokých dávkách netoxický, zpočátku ale způsobuje nevolnost.

Efekty se projeví za několik týdnů či měsíců. Sulbutiamin je podobný hyderginu, ale lepší.

Pemolin

Pemolin používali během druhé světové války američtí a britští letci k udržení pozornosti během dlouhotrvajících náletů.

Po požití se dostavuje silný tonizační účinek na lidskou psychiku, jeho sloučenina s hořčíkem je součástí léčiv zpomalující nástup stařecké senility, zlepšující paměť a působící jako účinné afrodisiakum.

Vasopressin (Diapid)

Je přirozený mozkový hormon zajišťující pozornost, koncentraci, paměť a vybavování. Usnadňuje učení a je dobrý při zkouškách. Používá se jako sprej do nosu.

Působí ihned. Občas způsobuje nepříjemné vedlejší účinky včetně tečení krve z nosu.

Jaké další existují?

Mezi další chytré drogy, známé spíše v zahraničí, patří např. Aniracetam, Minaprine, Oxiracetam a Pramiracetam. Na trhu je nepřeberné množství jednotlivých výrobků spadajících do skupiny chytrých drog s různým složením a účinnými látkami.

Pokud se rozhodnete některý užívat, pamatujte, že chytré drogy by se měly užívat po omezenou dobu a v doporučeném dávkování, pokud si nechcete spíše uškodit, než pomoct.

A pokud vás žádný pomocník nenadchnul, zkuste spánek. Je zdarma, bez vedlejších účinků, 100% spolehlivý a má účinky, o kterých si můžete nechat zdát :-).

 
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se