HomeMagazín Co dělat, když dostanete negativní feedback?

Co dělat, když dostanete negativní feedback?

| 08.11.2019 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Čelit negativní zpětné vazbě není nikdy jednoduché, i když už třeba dopředu tušíte, že opravdu přijde.
O to více pro vás může být situace nepříjemná, pokud máte pocit, že si vedete opravdu dobře.

Negativní feedback dokáže otřást sebevědomím každého z nás. Přesto je však důležité nepodlehnout špatným pocitům a najít ideální cestu, jak z dané situace nakonec vytěžit maximum.

I ty nejúspěšnější lidé čelili během své kariéry nejen konstruktivní, ale i nekonstruktivní kritice. Takže nevěste hlavu, nejste v tom sami!

V drtivé většině případů je právě negativní zpětná vazba to nejlepší, co vás může posunout dál. Jen je důležité ji správně uchopit.

Neberte si nic osobně!

Je jasné, že se to lépe říká, než dělá. Nicméně, k přeměně negativní zpětné vazby v pozitivní výsledek je jistý osobní odstup tou nejdůležitější částí. 

Často se stává, že negativní feedback si zaměstnanec vyloží tím, že ho prostě jeho šéf nemá rád. V drtivé většině případů to tak opravdu není. Přeci jen, máte společný cíl a to je dosažení společného úspěchu, dokončení úkolu nebo zlepšení projektu.

Úkolem dobrého manažera je vést své podřízené tím správným směrem a zároveň se pokusit dostat z jejich schopností maximum.

Zkuste přemýšlet tak, že kritika je vlastně něco jako kompliment. Někdo ví, že máte schopnosti a dovednosti, které můžete využít mnohem lépe, než to děláte nyní. Poskytuje vám tedy prostor pro vaše zlepšení.

Jakákoliv zpětná vazba, vám dává šanci poznat, jak vás vnímají ostatní lidé. Jestli jste s vaším obrazem mezi lidmi spokojeni, nebo ne, už je na zvážení každého z vás. Pamatujte, že vždycky je prostor pro zlepšení!

Ujistěte se, že víte, o jakém problému mluvíte

Věřte tomu, že poskytování negativního feedbacku nepatří mezi ty nejoblíbenější činnosti vašeho manažera.

Je důležité si uvědomit, že jak vy, tak váš šéf, procházíte něčím, co není zpočátku tak úplně příjemné. Z tohoto důvodu se může často stávat, že dojde k vytvoření komunikačního šumu a celá podstata rozhovoru se může jednoduše vytratit.

Přijímání zpětné vazby tedy vyžaduje vaši nadstandardní pozornost a hlavně porozumění tomu, co je cílem kritiky. Může se vám stát, že budete pod návalem emocí a díky tomu nebudete věnovat pozornost tomu podstatnému. Je důležité zachovat klid a pokusit se zamyslet nad problematikou co nejvíce pozitivně.

Otázky, otázky a zase otázky! Určitě se nebojte zeptat se na všechno, co vás k danému problému zajímá! Pokud tedy netoužíte pracovat na něčem, o čem ve výsledku ani nebyla řeč.

Pokud nesouhlasíte, tak se vší slušností

Přirozený obranný mechanizmu nám v případě nepříjemné situace radí zaujmout buďto hluboce defenzivní postoj nebo naopak ofenzivní. Ani jedno řešení pro přijímání negativní zpětné vazby není vhodné. Pokud cítíte, že jste kritizování neprávem, je důležité si tím být 100% jistý ještě před tím, než kritiku zpochybníte.

Jak jsme psali u druhého bodu, je nezbytné si nejdříve s co největším klidem ujasnit, čeho se zpětná vazba týká a jestli rozumíte jejímu odůvodnění. Pokud i po tomto procesu dojdete k závěru, že negativní zpětná vazba se na vaši hlavu snáší bezdůvodně, nebojte se vyjádřit svůj nesouhlas.

Vždy je ale nejdůležitější i v takové situaci zachovat co nejvíce chladnou hlavu a argumentovat se vší úctou a slušností. Přehnaná reakce by byla pouze spouštěčem laviny dalších nepříjemných návazností.

I manažeři jsou jen lidé, kteří mohou udělat chybu nebo mylně přednést svůj úsudek. Stejně jako by dobrý zaměstnanec měl umět přijmout negativní zpětnou vazbu, tak by dobrý zaměstnavatel měl umět uznat svoji chybu.

Přijmout pochybení a snažit se o jeho nápravu, je hnacím motorem nejenom každého člověka, ale i celé společnosti.

Ukažte zapálení pro věc. Značka: Co nejdříve!

Pokud jste dokázali feedback přijmout a víte, že byl oprávněný, je nejdůležitější co nejrychleji přijít s řešením, jak problém vyřešit. Přeberte iniciativu a ukažte, že vám na problému záleží.

Postavit se čelem k problémům, místo ignorování nebo neustálého rýpání v problematice je nedocenitelnou vlastností každého zaměstnance. Velmi důležité je přijít v co nejbližší možné době – ideálně den nebo dva – alespoň s předběžným plánem nebo návrhem, jak problém řešit.

Takový plán můžete vlastně okamžitě komunikovat směrem k vašemu nadřízenému. Uvidíte, že pokud přijdete nápad nebo plán projednat ještě před tím, než se pustíte do jeho realizace, můžete vychytat drobné mušky a nedostatky, které by mohli vést k dalším nedorozuměním.

Až po této fázi, se pusťte do samotné realizace!

Není to sprint, ale maraton

Negativní zpětná vazba se netýká pouze úkolů nebo projektů. Můžeme se setkat i s takovou zpětnou vazbou, která je zaměřena na naše vlastnosti nebo schopnosti. Ať už například komunikační, sociální, asertivní schopnosti nebo umění vést tým.

V takových případech nám zdokonalování těchto „nedostatků“ často zabere mnohem delší dobu. Proces je mnohem pomalejší a často náročnější. Je třeba neztrácet víru ve výsledek a pracovat na zlepšení soustavně.

Podle mnoha odborníků často pomáhá vytvořit si svůj vlastní dlouhodobý plán, s kontrolními milníky. Jako kontrolní milník si můžeme například představit pravidelné porady.

Po dokončení takové porady si sami pro sebe sepíšeme konkrétní situace, ve kterých jsme se zachovali jinak než dříve – popřípadě jsme si uvědomili změnu naší reakce nebo postoje. Dosažení těchto dílčích cílů slouží jako osobní vizitka toho, že jste si negativní zpětnou vazbu vzali k srdci a že na ní skutečně pracujete.

Určitě se nejedná o dogma, které by vždy zaručeně fungovalo, nicméně může vám být přínosné, pokud potřebujete během své práce vidět i dílčí výsledky.

Po delší době, která je velice individuální, ale berme v úvahu zhruba měsíc - dva, je dobré zajít za osobou, která vám negativní feedback dala a požádat o tzv. re-feedback. Pod tímto pojmem se skrývá zhodnocení rozdílu období, které bylo před a po udělené zpětné vazbě.

Často se stává, že re-feedback dostanete i bez vaší vyvinuté aktivity. Manažer si vás sám vyhledá a probere s vámi případný posun nebo další náměty na vaše zlepšení.

Myslete na to, co jsme psali na začátku článku. Berte negativní zpětnou vazbu jako kompliment a prostor pro rozvoj vašich schopností. Výsledky se dostaví.

 

Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se