HomeMagazín Čtěte ctění, to se cení, zabráníte zostuzení, gramatika přítel není

Čtěte ctění, to se cení, zabráníte zostuzení, gramatika přítel není

| 20.08.2015 | Jiří Hrstka
Nechci si hrát na žádného Grammar Nazi. Ani neříkám, že jsem v tomhle ohledu svatý. I já určitě dělám spoustu pravopisných chyb, je možné, že nějaké budou i zde. Mým záměrem je hlavně upozornit na důležitost čtení, které se pomaličku polehoučku vytrácí ze světa, zejména u mladší generace.
Už na základní škole nám učitelka češtiny v hodině vyprávěla, že měla žáka, který dokázal ve slově myš udělat 3 hrubky. Že to ani nejde? Omyl. Věta zněla takto: miž utíkala před kocourem.

Je potřeba říct, že váš literární projev rozhodně nesouvisí s inteligencí. Není to můj výmysl, je to vědecky dokázaný fakt. I mezi mými známými se najdou tací, kteří mají v bedně opravdu hodně, ale dokáží napsat tak neuvěřitelnou větu, že vás to vyloženě bije do očí a máte chuť je poslat zpět na ZŠ.

Jak se tedy zlepšit v psaných projevech? Odpověď je jednoduchá: Více čtěte. Čtení vám zlepší pasivní slovní zásobu, věty s chybami vám pak budou připadat nepřirozené. Když už nemáte náladu na nějakou dobrou knihu, alespoň si čas od času přečtěte nějaký článek v časopisech, novinách či na internetu. Statusy na sociálních sítích ale raději nedoporučuji.

I mně se párkrát stalo, že po vytištění seminárky jsem těsně před jejím odevzdáním našel hrubku jak Brno a modlil jsem se, ať si jí nikdo nevšimne. Pokud odevzdáváte nějaký důležitý projekt, který jste tvořili sami, požádejte někoho, ať si to po vás přečte, vlastní chyby už často nejste schopni odhalit, protože místo textu váš mozek vidí tu prvotní myšlenku. Pokud nikoho takového neseženete, je dobré si výsledek vaší práce alespoň přečíst nahlas. Snáze tak odhalíte případnou nesrovnalost.

A jaké perličky se dají najít v psaných projevech nejen na internetu? Zde je pár příkladů:

Dvadcetpět na zadek by zasloužili ti, kteří takhle píšou číslovky.

Výš, že víš neznamená výš?

Bil sem tam. Pan Thomas.

Poť jsem, kam dež?

Tvrdý výkend mají určitě ti, kteří po něm mají tvrdá játra.

Bůch s tebou, pokud jednou za čas neotevřeš ein Buch.

Vyděls v potoce tu vipelichanou vidru?

Blízká se na horší časy.

Ne znáž, mně tag mně ne suť.

Kdybyjste bývali byli chodili do školy a ne za školu.
 
Zdroj:

Autor článku

Jiří Hrstka

"Už na škole jsem věděl, že nechci pracovat v typické firmě, kde bych musel chodit přesně načas, odpracovat či v některých případech odsedět si svých 8 hodin denně a poté alou domů. Mám štěstí, že to na Jobfairs takto nefunguje. Svým způsobem je to ale dvojsečná zbraň, člověk se musí pořád snažit a někdy je to velká výzva. Ale to mi vyhovuje. Co říci k mým zájmům? Mám velký sen, a to procestovat svět křížem krážem. Vždyť existuje tolik nádherných míst, které jsem ještě neviděl. Dále mě baví sport, zejména fotbal a volejbal, rád čtu, luštím křížovky a jako každý správný Čech mám rád pivo."

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se