HomeMagazín Jak se přirozeně nakopnout při zkouškovém

Jak se přirozeně nakopnout při zkouškovém

| 29.05.2018 | Jitka Janíková
Píšete bakalářku, dokončujete diplomku, učíte se na státnice nebo "jenom" na zkoušky? A vroucně si přejete, aby měl den 48hodin? Jak se přirozeně "nakopnout"? Co vám to dá a vezme?
Zkouškové období je pro studenty vysoce náročná část semestru, co si budeme povídat. Občas nám to přeroste přes hlavu - dostaneme se do časové tísně, kdy máme jen krátký čas naučit se na těžkou zkoušku nebo nám to jednoduše po všem tom učení už hlava nebere. V tu chvíli mnoho z nás sahá po osvědčených pomocnících, kteří nás nakopnou.

Látek, které podporují činnost mozku je mnoho. V zásadě můžeme rozlišit látky přirozeně se vyskytující a synteticky vyrobené potravinové doplňky. Jak přirozeně se vyskytující látky, tak uměle vytvořené přípravky dokáží zefektivnit mozkovou činnost - zlepšit paměť, zvyšovat koncentraci a podpořit rychlost a kvalitu myšlení. A to je přesně to, co je během zkouškového potřeba.

Každý z nás už určitě o některých z nich slyšel, nebo je během zkouškového dokonce sám používá. Máte však přehled, co všechno je dostupné? Víte o účincích, kladech a záporech těchto šikovných pomocníků? Pojďme si v tomto díle říct něco bližšího o přírodních látkách podporujících učení, jak působí, a kde je můžeme najít.

KOFEIN

Kofein je jako pomocník při zkouškovém používán nejběžněji. Je lehce dostupný a rychle účinkuje. Zlepšuje vnímání, zrychluje tok myšlenek, mírně urychluje dýchání, krátkodobě zvyšuje srdeční činnost a nevýrazně i krevní tlak. Také zmenšuje svalovou únavu a vzbuzuje schopnost vyššího výkonu.

Bohužel jde ale o návykovou látku, kterou se lze navíc lehce předávkovat. Škodlivé je už množství vyšší než 250 mg. Potom dochází k celkové nervosvalové předrážděnosti, neklidu a třesu, poruchám trávení a nespavosti. Je tedy třeba užívat ho s mírou (denní konzumace 100 - 200 mg je obecně považována za prospěšnou).

Další nevýhodou je, že sice působí na činnost mozku stimulačně, ale pouze na krátký čas (účinek přetrvává maximálně tři hodiny, nejvíce působí půl hodiny po požití). Potom naopak způsobuje únavu a musíte dávkování zvyšovat, což může celkem snadno vést k výše zmíněnému předávkování.

KDE?: Vyskytuje se ve více než šedesáti rostlinách jako je káva, kakaové boby, guarana, čaj, a další. Najdeme ho také v kolových nápojích, čokoládě nebo energetických nápojích. Dostupné jsou ale i kofeinové tablety.

DMAE

DMAE neboli dimethylaminoethanol je látkou, z níž se v organismu tvoří acetylcholin, jeden z nejdůležitějších přenašečů nervových vzruchů v mozku. Nedostatek acetylcholinu zhoršuje mozkovou činnost. Jeho hladina se snižuje věkem a také příjmem toxických látek potravou. Právě acetylcholin hraje důležitou roli v procesech jako je učení, lepší zapamatování si věcí, vybavování si z paměti již naučené látky a zlepšuje i schopnost přemýšlení.

Je důležité, že DMAE je rovněž v malém množství trvale přítomen v lidském mozku. Jedná se o světle žlutou kapalinu. K jeho základním vlastnostem patří to, že pomáhá zvyšovat bdělost a zlepšovat náladu. Pokud se užívá v doporučeném dávkování je bezpečný a bez vedlejších účinků. Užívání velkého množství může mít za následek bolesti hlavy, nespavost nebo svalové napětí.

KDE?: Přirozeným potravinovým zdrojem DMAE jsou hlavně mořské ryby.

TAURIN

Taurin je neesenciální aminokyselina ovlivňující přenos nervových vzruchů a signálů v nervové soustavě. Celkově stimuluje myšlení a podporuje psychickou výkonnost, zlepšuje soustředění a potlačuje únavu. Je zároveň důležitá pro celou řadu metabolických procesů v těle a pro stavbu buněčných membrán. Rovněž působí antioxidačně.

KDE?: Přirozeně se vyskytuje v mase a mořských plodech, jinak jej najdeme v některých energetických nápojích, tabletách, nebo dokonce v čokoládových tyčinkách.

LECITHIN

Lecitin je látka tělu vlastní a je nezbytná pro celou řadu životních funkcí. Mimo množství dalších příznivých vlivů na náš organismus výrazně zlepšuje paměť a schopnost učení. Nejenže podporuje tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu, ale také snižuje cholesterol v krvi a pomáhá neukládat v těle tolik tukových zásob.

Užíváním větších dávek než je doporučeno, však může dojít ke snížení apetitu, problémům s trávením a nepříjemně zapáchajícímu potu.

KDE?: V potravě je lecithin obsažen v játrech a žloutcích, kvasnicích, obilných klíčcích, sójových bobech a jiných olejnatých semenech. Mimoto je běžně dostupný ve formě tobolek nebo granulátu.

VITAMINY SKUPINY B

V posilování mozkové činnosti vám mohou pomoci i vitaminy skupiny B. Zvláště prospěšné pro učení jsou vitaminy B5 (kyselina panthotenová) a B6 (pyridoxin). Mezi jejich hlavní účinky patří snížení únavy a vyčerpání, podpora normální mentální činnosti a správné funkce imunitního systému.

KDE?: Obsahují je celozrnné produkty, pivovarské kvasnice, maso (i drůbež a ryby), mléko, vejce, a zelené druhy zeleniny. Případně je seženete v lékárně ve formě tablet.

V příštím díle Pomocníků při zkouškovém zabrousíme do rostlinné říše a jejích pokladů.
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se