HomeMagazín Když víte, co chcete dělat, tak je to ta nejlepší příležitost #SELFIMPROVE

Když víte, co chcete dělat, tak je to ta nejlepší příležitost #SELFIMPROVE

| 19.09.2018 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Anička je studentkou Právnické fakulty v Brně, která si dobře uvědomuje, že právě v tomto oboru panuje obrovská konkurence a každý malý rozdíl a krok kupředu může v finále znamenat rozhodující náskok k dosažení vytoužené mety. Proto jsme s ní udělali rozhovor, abychom vám přiblížili, jak na sobě během letních prázdnin pracovala.

Ahoj Aničko, můžeš čtenářům Jobfairs magazínu říct, jak si trávila letošní prázdniny a co jsi dělala proto, abys využila volno aktivně a posunula se dál ve svém oboru?

Letošní prázdniny se obecně nesly v aktivním duchu. Poslední dva semestry jsem totiž strávila na Erasmus, a bylo tak nutné trochu dohnat i školu v Česku. Mimo to jsem se ale účastnila i letní školy, která se konala v turecké Ankaře. V rámci organizace ELSA (The European Law Student Association), kde se sdružují studenti práv z různých zemí Evropy, se pořádají totiž pořádají tyto letní (ale i zimní) školy. Přihlásit se dá nezávisle na členství v této organizaci, příležitost tedy mají všichni!

Účastnila ses letní školy práv poprvé?

Ne, na letní školu jsem vyrazila podruhé. Loni jsem se účastnila letní školy v Tbilisi, ta se týkala práv duševního vlastnictví, a byl to skvělý zážitek. Proto jsem se i tento rok rozhodla využít této příležitosti a přihlásila jsem se znovu.

Kde ses o možnosti jet na letní školu dozvěděla?

Abych pravdu řekla, tak si přesně nepamatuji, kdy jsem se poprvé o možnosti jet na letní školu dozvěděla. Řekla bych, že na fakultě je takové všeobecné povědomí, že jako studenti práv tuto možnost máme. S největší pravděpodobností to však bylo od ELSA Brno v rámci nějaké propagace.

elsa-(1).JPG

Co bylo tématem letní školy a jak vlastně probíhá výběr destinace kam pojedeš? Existuje nějaké výběrové řízení?

Tématem mojí letní školy bylo Mezinárodní právo a arbitráž. Letních škol se každoročně pořádá několik desítek, takže nabídka je opravdu pestrá, co se týče jak témat, tak míst. Výběr destinace pak záleží zcela na tom, co tě baví a zajímá. Já osobně si vždy vybírám na základě tématu letní školy, zohledňuji ale i to, kde se škola koná a jakou zemi bych chtěla navštívit. Každý student si může podat maximálně tři přihlášky, takže rozhodování někdy není nejlehčí.
Každou přihlášku pak ELSA v daném městě zhodnotí, a to podle tvého CV a motivačního dopisu, nejvhodnější účastníky si pak vybere. Nemusíš se ale bát, že nemáš dost zkušeností z oboru v CV a na školu se nedostaneš, letních škol se účastní i kolegové hned po prvním ročníku, stačí mít o vybrané téma zájem!

Jak dlouho letní škola trvá?

Letní škola trvá týden. Pět dní probíhá akademický program, v rámci nějž, uslyšíš přednášky odborníků z oboru nebo navštívíš zajímavá místa související s tématem. Součástí letní školy je ale i zábava, takže odpoledne a večer následuje i společenský program, jako je návštěva místních památek či tematické party. ;) Například my jsme letos viděli nejen Ankaru, ale navštívili jsme i Kappadokii, která rozhodně stála za to!

kappadokiia-(1).JPG

Myslíš, že ti to přinese oproti ostatním studentům práv určitou výhodu do budoucna?

Myslím, že je to minimálně hezká položka do životopisu, a rozhodně je vždy dobré vzdělávat se i nad rámec toho, co nás učí ve škole a získat tak širší povědomí. Hlavní výhodou těchto škol, aniž bych chtěla opomenout jejich vzdělávací část, je ale networking, tedy získávání kontaktů na lidi z oboru, kteří sdílí stejné zájmy, ať už se jedná o další studenty, nebo přednášející odborníky. 
Další skvělou věcí, která tě může posunout dál, jsou pak různé stáže či jiné příležitosti, o kterých se v rámci přednášek mluví.

Co tě motivovalo k tomu, abys na letní školu vůbec jela?

Mojí motivací bylo, co se vzdělání týče, právě ta možnost se odlišit něčím od ostatních. Každý rok absolvuje právnickou fakultu velká spousta lidí a je dobré ukázat, že máš zájem o určitý obor a zájem dál se vzdělávat. Potom je tady i motivace cestovatelská. Letní škola je vynikající šance, jak se podívat na nejrůznější místa a společně s organizátory je poznat trošku jinak, než klasický turista. Organizátoři jsou také studenti, takže konference jsou organizovány pro studenty od studentů. Což ti umožní poznat místní kulturu i z jiné než turistické perspektivy, a hlavně udělat si přátele i v zahraničí. 

Má tahle akce nějaké mínusy nebo záporné stránky?

Pro mě osobně tahle akce rozhodně žádné mínus nemá, protože mám to štěstí, že studuju na Právnické fakultě Masarykovy Univerzity, která poskytuje stipendia pro tyto účely. To znamená, že je možné požádat o proplacení účastnického poplatku i cestovních nákladů. Bohužel pokud vím, tak ostatní univerzity tato stipendia zatím neposkytují, takže značným mínusem pro mimobrněnské studenty může být právě cena, která se liší podle destinace, ale účastnický poplatek se může pohybovat v rozmezí od 300 do 500 euro. V jeho ceně je ubytování, strava a samotná konference, a někdy také vstupy na kulturní akce.

ankara-(1).JPG

Doporučila bys i dalším studentům práv, aby na letní školu jeli?

Určitě! Tuto zkušenost bych doporučila všem studentům práv, a rozhodně všem brněnským studentům. Protože je to mimořádná příležitost, jak se něco málo se naučit, strávit týden v zahraničí a seznámit se s novými lidmi - ideální mix práce a zábavy. :)

Na závěr bych chtěla moc poděkovat právě těm studentům, kteří v rámci organizace ELSA pomáhají konference připravovat, protože odvádí skvělou práci.

 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Rozhovor a Annou Kocmanovou
Vlastní foto Anny Kocmanové

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se