HomeMagazín Na stáž z Kodaně do Brna díky Jobfairs.eu

Na stáž z Kodaně do Brna díky Jobfairs.eu

| 12.04.2017 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Zajímá vás studijní život v Dánsku, nebo jak si najít stáž? Přečtěte si zajímavý rozhovor se studentkou z Kodaně!
​Pozdrav pro všechny Jobfairáky ale i ty, kteří se Jobfairáky teprve stanou! U nás neleníme a chceme, abyste se Vy zelenali! Přinášíme Vám velice zajímavý rozhovor se studentkou Kristýnou Bočkovou, která třetím rokem studuje v Dánsku a nyní se v ČR nachází na stáži. 


Ahoj, můžeš se nám představit a popsat v jaké studijní situaci se momentálně nacházíš?
 

Čau, jmenuji se Týna, je mi 21 let a studuji bakaláře v Dánsku. Teď jsem strávila 3 roky v Kodani. Už mi tam byla ale zima, tak jsem využila toho, že u nás na škole je období povinných stáží a rozhodla jsem se vrátit na chvíli domů. Možností kam ale vyjet bylo určitě více. Táhlo mě to však domů.
 

Jak ses o studiu v Dánsku dozvěděla?
 

O studiu v Dánsku jsem se prvně dozvěděla od kamarádky, která právě v Dánsku už studovala a často mi vyprávěla, jak je tam spokojená, že dánské školství je super. V té době jsem se trochu hledala, tak mi to přišlo jako skvělý impuls se někam posunout.  Poté jsem si na doporučení kamarádky zkontaktovala agenturu, která zprostředkovává studium v zahraniční. Vycházela jsem tedy z její dobré zkušenosti.


Co všechno jsi musela pro svůj odchod udělat?
 

Poslala jsem přihlášky na tři školy, které mi přišly zajímavé.  Všechny obory se motaly kolem managementu. Zároveň jsem musela splňovat určitou jazykovou úroveň. To pro mě nebyl vůbec problém, jelikož jsem studovala jazykové gymnázium. I když byl test opravdu těžký, tak jsem si s ním nakonec poměrně dobře poradila.  Poté jsem musela do všech škol napsat motivační dopis, což pro mě byl oproti testu záhul. Měla jsem špatný pocit z toho, že v podstatě nemám moc co nabídnout. Byl to první motivační dopis, který jsem psala, takže jsem úplně nevěděla, jak zaujmout. Hodně mi pomohlo pročítání konkrétních motiváků na internetu, strávila jsem tak nejeden večer.


Jaká byla reakce na motivační dopis?
 

To, že mě přijmou na všechny školy, jsem opravdu nečekala.  Udělalo mi to strašnou radost, ale zároveň přidělalo nové starosti. Nevěděla jsem, podle čeho si školu vyberu, protože mi zajímavé přišly všechny 3.


Co následovalo po motivačních dopisech?
 

Byla jsem pozvána na osobní pohovory, na základě kterých jsem se chtěla rozhodnout, kam budu dále směřovat. Rozhodující pro mě nakonec byl přístup hned u prvního pohovoru, kdy do Prahy přiletěla zástupkyně jedné ze škol na osobní pohovory. Atmosféra pohovoru byla ale hrozně pohodová a udělala na mě skvělý dojem. Bála jsem se, že to bude jako u zkoušky, ale připadala jsem si jak na kafíčku s kamarádkou. Jejich zástupkyně mi všechno o studiu v Dánsku lidsky vysvětlila a v tu chvíli jsem si řekla, že tohle je přesně to, co hledám. Rozhodla jsem se tedy odejít na Business academy do Kodaně.


V čem je pro tebe dánský model výuky zajímavý?
 

Největší rozdíl byl v tom, že v Dánsku si moc nehrají na něco jako je biflování, drtivá většina výuky je zaměřena na praktické příklady. Zároveň je super, že člověk na nic není sám. Všechny úkoly se totiž zpracovávají v týmech. Navíc třída, do které jsem byla zařazená, byla složena z mezinárodních studentů, což bylo hrozně zajímavé. Dozvěděla jsem se tedy nejenom o Dánsku, ale i o dalších zemích. Ve třídě jsme měli snad 16 různých národností.


Takže jsi moc v kontaktu s dánskými studenty nebyla..
 

U nás ve třídě bylo i pár Dánů, převážně to ale byla jejich iniciativa studovat obor v angličtině. Stejný obor totiž škola nabízí v dánštině.


Co tedy Dánská kultura, jak moc jsi ji za ty 3 roky přišla na chuť?
 

Nejvíc mě asi překvapilo, jak si drží svojí cyklo pověst J Na kole tam jezdí každý a kdykoliv! Je jedno jestli je mínus 20 anebo praží slunce. Prostě celé Dánsko sedí na kolech ať se děje cokoliv.  Další věc, která je hodně odlišná, je myšlení.  Lidé jsou neskutečně pozitivní a málo co je rozhodí. Dánové používají výraz “hygge“, který znamená vrchol pohody. Jakmile vysvitne slunko, tak všichni zapomenou, co aktuálně dělají a jdou se prostě slunit. Jdou „hygge“.


Nyní se posuneme zpět ke tvé stáži. Říkala jsi, že ji máte ve škole povinnou a že ses chtěla vrátit do ČR. Jak jsi ji tedy hledala?
 

Od malička jsem aktivní student a zajímám se, co se kolem děje. Po celou dobu studia řeším další možnosti vlastního rozvoje a uplatnění. Procházela jsem tedy mně už dobře známé studentské portály a jedním z nich byl i Jobfairs.eu. Na tomto portálu mě baví, že se nejedná o běžný pracovní portál, ale že se zaměřuje především na vysokoškolské studenty a jejich rozvoj.


Co jsi na Jobfairs.eu objevila?
 

Líbilo se mi, že když jsem si vytvořila profil, mohla jsem porovnávat svoje navolené preference s těmi firemními. Našla jsem stáž ve firmě MenSeek, která právě podle preferencí spojovala to, co jsem hledala. Hledala jsem menší firmu s přátelským prostředím, která je zaměřená na marketing.

Takové byly preference, je tomu teď opravdu tak? Ptám se, jestli jsi na stáži spokojená..

Zatím všechno šlape podle plánu. Poznala jsem super nové kolegy a díky zajímavým projektům mohu nahlédnout pod pokličku věcí, o kterých jsem zatím jen slýchávala.


Co bys doporučila dalším studentům, kteří hledají stáže?
 

Doporučila bych určitě hledat firmy, které se nemusí stydět za svoji firemní kulturu. Myslím si, že přístup jednotlivých lidí je v dnešní době rozhodující. I u mě to mělo vliv, ať už když jsem si vybírala školu nebo nyní stáž.


Týno, moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně dalších studijních i pracovních úspěchů. Chceš
nám na závěr něco povědět?

 

Také děkuji za možnost podělit se o mé zkušenosti a na závěr bych jen ráda dodala mé oblíbené motto: Good things never come from comfort zone! Mějte se krásně!

 

Týna si svou stáž na Jobfairs.eu našla, najdeš jí i ty?

 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se