HomeMagazín Potřebujete odpovědi na svoje maily? Víme jak na to!

Potřebujete odpovědi na svoje maily? Víme jak na to!

| 30.05.2019 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Chcete upoutat pozornost někoho, koho tak úplně neznáte? Naprosto běžný problém pátračů po práci ale i studentů. Zasílání emailů pro nás neznámým osobám se běžně nazývá cold emails.
Studijní nebo pracovní prostředí se v tomto případě moc neliší. Občas prostě potřebujete získat pozornost někoho, s kým běžně nepřicházíte do styku. Ať už profesora na vysoké škole, kolegu, se kterým se běžně nepotkáte nebo třeba personalistu, který provádí nábor. Možnosti jsou dvě, buďto najít jinou cestu jak se spojit, anebo poslat tzv. cold mail a doufat, že si jej dotyčná osoba nejen přečte, ale že na něj i odpoví.

Jak už může z názvu vyplívat, tyto emaily často upadají bez odpovědi do zapomnění. Často je to proto, že lidé tak úplně nevědí, jak podobný email napsat. Podíváme se na několik užitečných tipů, jak zabránit tomu, aby byla vaše zpráva přehlédnuta.

Ukažte svou hodnotu

Nejhorší cold maily žádají mnoho, bez vysvětlení proč a hlavně nenabízejí nic lidově řečeno na oplátku. Extrémní příklad: Představte si, že máte firmu a přijde vám email ve stylu: „Dobrý den, hledám práci.“ No tak asi hledej dál…

Místo toho si můžete připravit jednoduchý muster, který můžete opakovaně používat. Důležité je sdělit co vlastně potřebujete a co s tím má společného dotyčná osoba. „Výměnou za (X) vám mohou nabídnout (Y)“. Směnný obchod je stále nejúčinnější možná zbraň. Samozřejmě není důvod psát jako robot, jen se ujistěte, že ve vašem mailu vždy zazní Y.

Minimalizujte svůj požadavek

Mnoho lidí už svou jistou lenost prokazuje při kontaktech s lidmi, které zná. O to horší je, pokud se setkají pro ně s osobou neznámou. Pokud se na psaní cold mailu připravujete, zkuste ho co nejvíce zjednodušit a zkrátit. Držte se principu KISS – Keep it simple, stupid. :-) Není dobré začínat ihned velkou prosbou. Pokud vám to situace dovolí, zkuste začít menším požadavkem a až po navázání určitého kontaktu přejděte k samotnému jádru věci. Hledejte minimum, kterým potřebujete danou osobu zatížit. Opravdu je zapotřebí sejít se někde na hodinové kafe? Nebo jste schopni všechno vyřešit přes telefon pomocí dvou nebo třech dobře připravených otázek. Važte čas jako nejdůležitější komoditu.

Pokud zůstaneme u cold mailů samotných, je dobré si před odesláním zprávy adresátovi zkusit odeslat náhled na vlastní mail a zkontrolovat ho případně na telefonu. Držte se jednoduchého pravidla. Čím méně budete muset „scrollovat“ vaši obrazovku, tím lépe jste cold mail připravili.

Vytvořte lákavý předmět emailu

Tento krok považujeme za asi nejdůležitější. Podle statistik z magazínu The Muse, záleží váš úspěch z 80% právě na předmětu emailu. Nemusíte znát osobu, které píšete, ale jakmile vytvoříte zajímavý předmět, mnohonásobně zvyšujete šanci na reakci.

Pokud píšete cold mail, zkuste do předmětu zapojit nějakou z následujících rad:
  • Nebojte se polichotit („Inspirováno vaší přednáškou ohledně…“)
  • Využijte propojení („Známý Petra Nováka by s Vámi rád probral…“)
  • Buďte specifičtí („Mladý marketingový nadšenec, s rychlým dotazem na…“)

Ač to může znít trošku zvláštně, u předmětu se o délku zas tolik zajímat nemusíte. Jakmile šikovným způsobem nastíníte svoji žádost, nikomu nebude vadit, zda četl o slovo nebo dvě navíc, naopak to rovnou může vést k přímé odpovědi.


Mějte na paměti, že základem dobře sestaveného cold mailu je zajímavý předmět, představení sebe sama, vytvoření krátkého požadavku a ukázání vaší přidané hodnoty. V jednoduchosti je krása!

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Photo by Host Sorter on Unsplash

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se