HomeMagazín Power nap – krátký spánek, hodně energie

Power nap – krátký spánek, hodně energie

| 29.01.2020 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Možná právě teď během zkouškového období se cítíte víc unavení než jindy. Učíte se dlouho do noci a trpíte nedostatkem energie. Zkusili jste už power napping? Krátký spánek, během kterého načerpáte velké množství energie. Jak to vlastně funguje? A jak power nap navodit?

Co to vlastně je?

Power nap je technika spánku nabízející možnost během krátké chvíle nabrat značné množství energie. Tato metoda má svá pravidla, která je potřeba dodržet, abyste opravdu dosáhli pocitu přívalu nových sil.

Ideální délka by měla být někde mezi 10-20 minutami a rozhodně by neměla přesáhnout půl hodinu. Po 30 minutách totiž člověk upadne do takzvaného hlubokého spánku (a tomu se právě chceme vyhnout).

Pokud se tedy probudíme již z hlubokého spánku budeme se naopak cítit unavení a podráždění. Chceme dosáhnout toho, že naše tělo využije benefity prvotní tzv. REM fáze spánku. 

Jak postupovat?    

Vyber si správný čas

Nejlepší čas pro power nap je poledne nebo brzké odpoledne. Spánek v pozdějších hodinách by mohl narušit váš cyklus normálního nočního spánku.

Udělej si pohodlí

Pokud pracujete z domu, pravděpodobně není problém si zdřímnou třeba na gauči. Pokud jste v práci a nemáte to štěstí, že se ve vaší kanceláři nachází nap room, nezoufejte. Snažte se i tak udělat si co největší pohodlí. Překřižte si ruce na stole a položte si na ně hlavu nebo sklopte kancelářskou židli co to půjde. Relaxační muzika v pozadí jistě neuškodí.

Káva

Pokud si před touto krátkou přestávkou dáte kávu, účinek kofeinu běžně nastupuje po více než půl hodině, takže přijde právě v momentě po vašem probuzení a budete se tím pádem cítit ještě více plní energie. Tomuto se někdy také přezdívá „nappuccino“.

Projděte se

Po probuzení se doporučuje dát si sklenici vody, aby se tělo hydratovalo a projít se po  kanceláři, aby krev začala správně cirkulovat. Lehké protažení také není na škodu.

Nejlepší na závěr

NASA společně s americkým národním institutem pro vesmírný biomedicínský výzkum řídili studii, díky které dokázali, že tato technika výrazně pomáhá lidem s pamětí. Studií na toto téma vzniklo více a opravdu prokázali, že lidé, kteří si krátce zdřímli, vykazovali lepší výsledky v řešení hádanek a úkolů. Stejně jako zlepšování paměti pomáhá power napping se při snižováním stresu, zlepšování koncentrace a snižuje riziko zástavy srdce. Lepší metabolismus je také jednou z výhod dostatečného množství spánku.

Takže pokud se právě nacházíte ve zkouškovém období, nemusí být špatné tuto techniku vyzkoušet. Třeba zjistíte, že je to pro vás to pravé a díky power naps dosáhnete lepších výsledků.
 

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se