HomeMagazín Roční „dovolená“ v Anglii

Roční „dovolená“ v Anglii

| 10.05.2019 | Jiří Hrstka | Jobfairs.eu
Věčně usměvavá a energická Veronika Vanická pochází ze Středních Čech a pracuje jako asistentka generální ředitelky ve firmě Fresenius Kabi. Na tom by asi nebylo nic tak zvláštního. Zvláštní je to, že mezi bakalářským a inženýrským studiem strávila rok v Londýně jako au pair.
Jsme rádi, že formou tohoto interview svolila k předání svých zkušeností a zážitků také ostatním studentům, kteří uvažují o nějaké podobné cestě.

Jak ses dostala k tomu, že jsi byla rok v Anglii?

S kamarádkou jsme skončily studium bakaláře a říkaly jsme si, co budeme dělat, protože se nám ještě nechtělo jít dál studovat. Chtěly jsme se hlavně někam podívat a zdokonalit se v angličtině. Nejjednodušší způsob pro holky je jet někam hlídat děti. Už předtím jsme s tou stejnou kamarádkou v rámci Erasmu byly pracovat v Řecku. To jsme si opravdu hodně mákly. Teď už jsme chtěly něco, kde bychom mohly kromě práce i něco poznávat. V Řecku jsme pracovaly třeba 12 dní v kuse. To bylo hodně náročné.

Přitom se o Řecích říká, že neradi pracují.

No oni ne, proto tam jezdí pracovat cizinci (smích). Byli tam samí Turci, Albánci a jiné národnosti. Řekové zastávali jen manažerské pozice. My jsme pracovaly v Kiotari na Rhodosu ve čtyřhvězdičkovém hotelu. Byl to sice hezký hotel, ale asi tam mají jiné standardy, protože nevím, za co ty 4 hvězdičky dostali (smích).

Jak se ti líbilo v Anglii?

Mně se tam líbilo moc. Pořád na to vzpomínám. Byl to nejlepší rok v mém životě. Byla jsem u skvělé rodiny, kde se ke mně chovali strašně moc hezky. Co se dětí týče, občas to bylo složité, občas v pohodě. Děti jsou prostě děti (úsměv). Ale jinak to byla taková dovča.

Jak staré byly děti?

Holčičce bylo 5, kluk byl o dva roky starší. Kluk chodil do školy, holčička začala chodit do takové přípravky na první třídu. Učila se zrovna psát.

Pršelo hodně v Anglii?

Moc nepršelo, ale bylo skoro pořád zataženo. Na někoho to může působit depresivně. Ale zase záleží, jakou aktivitu si naplánujete. Když prší, můžete se jít podívat do muzea nebo někam, kde jste v teple a v suchu. A když je hezky, tak všichni vylezou ven. Ale opravdu úplně všichni (smích).

Kousek od Londýna je město Brighton. Bylo zrovna krásné počasí, tak jsme si tam naplánovaly výlet. A nebyly jsme jediné. Vlak byl úplně natřískaný. Cesta trvá asi 40 minut, my jsme musely celou dobu stát. Všichni z Londýna si berou deky a jedou se vyvalit k moři.

Jaký je podle tebe Brighton?

Brighton je přímořské město, mně se tam moc líbilo. Viděly jsme taky přímořská města na severu, např. Blackpool, ale tam to zas tak hezké není. Sever je podle mě takový studenější, není tam tolik peněz a je to tam takové zašlé. Brighton byl o dost víc rozkvetlý.
Přímořské město BrightonPláž u města Brighton

Zpátky k Londýnu, u rodiny jste bydlely zadarmo? Všichni víme, jak je Londýn drahé město...

Ano, já jsem navíc měla vlastní pokoj s vlastní koupelnou, což se málokomu poštěstí. Když za mnou pak jeli rodiče s bratrem, tak se snažili najít nějaký levný hotel, aby je to nestálo jmění. Letenky jsou do Londýna sice levné, ale pak to ubytování je docela drahé, pokud chcete soukromí a nechcete bydlet v hostelu, kde se musíte dělit o postele.

Co se ti tam nejvíce líbilo?

Líbil se mi celý Londýn i celá Anglie. Také jsem tam poznala kamarády a kamarádky z celého světa, se kterými jsem pořád v kontaktu. To je takový bonus.

Chtěla by ses tam vrátit a žít tam?

Když jsem přijela, tak jsem nad tím hodně přemýšlela. Ale pak si říkám, že asi zůstanu tady. Tady je člověk na všechno zvyklý, tam je to úplně něco jiného.

Doporučila bys Anglii i ostatním?

Určitě ano. Doporučila bych úplně všechno, co jsem tam zažila (smích). Když někdo opravdu po škole neví, co chce dělat, tak někam takto vyjet a zkusit si něco nového je skvělé.

S tím určitě souhlasím, ale co kluci, ti se přece jen na au pair nehodí...

Kluci mohou dělat zahradníky anebo třeba správce domu (smích). Na Facebooku či internetu obecně existují různé skupiny. Funguje to třeba i tak, že páry mohou nabízet své služby. Holka může hlídat děti a kluk se může starat o zahradu, o psa atd.

Které země tě kromě Anglie ještě lákají?

Hrozně moc bych se chtěla podívat do Skandinávie. Mám tam právě kamarádky z Anglie, takže bych si přála, aby to letos o prázdninách vyšlo.

Tam jsou letenky taky levné, ubytování bys tam měla zadarmo, to zní jako dobrý plán.

Pokud mě u sebe nechají, tak ano (smích). Ale jinak je tam hrozně draho.

Děkujeme za rozhovor, příště si popovídáme zase třeba o Norsku.
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj:

Autor článku

Jiří Hrstka

"Už na škole jsem věděl, že nechci pracovat v typické firmě, kde bych musel chodit přesně načas, odpracovat či v některých případech odsedět si svých 8 hodin denně a poté alou domů. Mám štěstí, že to na Jobfairs takto nefunguje. Svým způsobem je to ale dvojsečná zbraň, člověk se musí pořád snažit a někdy je to velká výzva. Ale to mi vyhovuje. Co říci k mým zájmům? Mám velký sen, a to procestovat svět křížem krážem. Vždyť existuje tolik nádherných míst, které jsem ještě neviděl. Dále mě baví sport, zejména fotbal a volejbal, rád čtu, luštím křížovky a jako každý správný Čech mám rád pivo."

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se