HomeMagazín Rychle k penězům

Rychle k penězům

| 19.10.2016 | Michal Mráka
Takovýto titulek denně potkáváte ve všech druzích médií. Představa rychlého zbohatnutí s minimálním úsilím je nesmírně lákavá, může to však být cesta do pekel skrze organizace zvané pyramidy či letadla.

Multi-level marketing

Multi-level marketing (MLM), případně více úrovňový nebo síťový marketing je způsob přímého prodeje zboží. Jde o kombinaci přímého prodeje a franšízingu. Společnost vyrábí své produkty a nabízí je skrze své prodejce, kteří mohou vytvářet hierarchické sítě. Každý distributor je pak odměňován nejen za to co sám prodá, ale získá i část provize podřízených prodejců, které do systému přivedl.

Vznikl během první poloviny 20. století ve Spojených státech odkud se rozšířil do celého světa. Po pádu železné opony zakořenil i u nás a dnes se s ním setkáváme na každém kroku, zvlášť v rušných ulicích o něj až zakopáváme. Uchytil se především u kosmetiky a ve finančním poradenství. Nabídka produktů těchto firem je však neomezená.

Kritika MLM

Až sem není na MLM nic špatného. Jde o zcela regulérní způsob podnikání. Problém nastává, když začínají příjmy ze vstupních poplatků převyšovat skutečně prodané zboží. Takový systém je totiž založen čistě pro nábor nových a nových členů, kteří jsou ochotni platit i desetitisíce jen kvůli vidině snadného zbohatnutí. Tyto peníze se rozdělují podle postavení v hierarchii. Její zakladatelé tedy skutečně vydělají miliony, nejnižší členové však brzy zjistí, jak je nesmírně těžké naverbovat někoho pod sebe a že produkty, které nabízí nejsou až tak zázračné, aby se prodávaly sami. Často jsou navíc dány kvóty, kolik který člen musí za měsíc prodat, jinak bude penalizován.

Když k tomuto dojde hovoříme o tzv. pyramidách nebo letadlech. Tyto struktury jsou u nás samozřejmě zakázané, nicméně je velice těžké prokázat, že se nejedná o poctivý obchod, MLM totiž slouží jen jako maskování podvodu. Není možné, aby pyramida rostla do nekonečna a jakmile se její rozmach zastaví, nebo jen zpomalí, celá se zhroutí, protože přijde o hlavní příjem. Zakladatelé si však snadno přišli ke svému a jejich podřízení jsou jim ukradení.

Pro představu jak pyramida vydělává si uvedeme příklad. Na počátku bude jeden zakladatel. Ten vymyslí strategii, vizuální styl a "podnikovou kulturu". Rozhodne, že každý člen pod sebe může přijmout dalších pět nových oveček a vstupní poplatek bude 10 000 Kč. I kdyby mohli vstoupit i děti a mladiství, neměla by tato pyramida ani 11 plně obsazených pater. Při tom by se jenom na vstupních poplatcích vybralo přes 122 miliard. Ty by si podle zásluh rozdělilo především prvních pár pater. Poslední přijatí by ale neměli koho dál nabrat a za svůj vstupní poplatek by nedostali zhola nic. Kdyby ale přece jen bojovali a překročili hranice ČR, ve 14. patře by už nestačila celá Evropa a v 15. ani planeta.

MLM vs. Pyramida

Čím se tedy klasický MLM liší od pyramidy? No především morálními zásadami, ty ale bohužel nejsou vidět. Jeden z ukazatelů může být vysoký vstupní poplatek. Totiž i při legálním podnikání je někdy třeba zaplatit třeba za školení. Tyto peníze by ale měli odpovídat skutečné hodnotě výcviku a neměli by se jen rozdělit mezi nadřízené. Pokud vás jen někdo uvede do tranzu davové psychózy a naúčtuje si za to tisíce až desetitisíce, jde o sektu.

Hlavním zdrojem příjmu MLM je prodej zboží. Že jde o poctivý podnik se prokáže tím, že je schopný existovat i při stálém počtu obchodníků, že nepotřebuje stále nové. Takovýto obchod je náročný a lidé si v něm obvykle nevydělávají takové pohádkové sumy. Proto se také neobklopují zbytečným přepychem jen aby všem ukázali svůj pochybný statut.

Zákonodárci se ze všech sil snaží s podvodnými podniky bojovat. Nicméně podnikavci jsou vždy o krok napřed a hledají nové způsoby jak legalizovat svůj podvod. V posledních letech se stále rychleji rozšiřuje seznam obcí, kde je zakázán podomní prodej. V něm se totiž velice daří nekalým obchodním praktikám a nejen pyramidám. Na to samozřejmě doplácejí jen slušné firmy, které jsou na přímém prodeji závislé. Podvodníci totiž jednoduše zákaz obešli tím, že si nechají podepsat prohlášení, že ke schůzce byl obchodním zákazníkem výslovně pozván. Boj s těmito sektami je tedy nekonečný, nicméně nezbytný.

Na co si dát pozor při pyramidách

Jak tedy poznat, kdy se nás snaží někdo napálit? Prvním náznakem pyramidový hry může být podivný telefonát vašeho kamaráda či známého. Byť se vám už nějakou dobu neozval, bude se vás snažit přesvědčit, že vy jste ten pravý pro nové podnikání, které teď rozjíždí. Detaily se ale nedozvíte, všechny otázky mživě odbude nebo zamluví. Bude nesmírně nadšený s naučený sebevědomým projevem. Jestli ho přímo neodmítnete, nejspíš vás ukecá ke schůzce v nějakém lepším podniku.

Druhým varováním je změna v jeho stylu oblékání, řeči těla ale i verbálního projevu vašeho kamaráda. Bude působit jako úspěšný manager, tedy bude se o to alespoň pokoušet. Přijde ve společenském oblečení, bude se hodně kontrolovat v projevu, celkově bude tak nějak nepřirozený. Nicméně, lidé se mění, tak proč by se nevypracoval, že?

Pak vás uvede do svého "podnikatelského záměru". Pochlubí se luxusními zbytečnostmi, kterými se obklopuje a zasní se o jeho raketovém kariérním postupu. Ani kdybyste s ním mluvili hodiny, tak z něj však nedostanete podstatu tohoto "podnikání". Tajemnost je na místě, kdyby vám vyklopil o co jde, veškeré pozlátko by splasklo a on by hned přišel o potenciální rentu. Je však trénovaný vám naslibovat hory doly, zlata kolik jen sníte :) .

Posledním znakem naprosto všech pyramid je vstupní poplatek. Pro tak úžasnou práci přeci musíte něco obětovat že? Tento poplatek je ale hlavním příjmem pro celou hierarchii.

Obdobným způsobem poznáte tento podvod i pokud se k němu dostanete skrze inzerát. Ten vám nabídne "reálnou možnost kariérního postupu v mladém energickém kolektivu" s podezřele vysokou mzdou a minimálními požadavky. Na místě pohovoru vás pak ohromí luxusní nábytek, výzdoba, časopisy, prostě všude kam se podíváte. V lepším případě si pohovor odbudete mezi čtyřma očima se svým potenciálním managerem, v horším vás zapojí do skupinky, ve které se mnohem hůře odmítá kvůli davové psychóze, kterou pro vás mají nachystanou.

Možná si říkáte jak na to může někdo naletět. Věřte, že tito "podnikatelé" jsou velice dobří v tom co dělají. Je opravdu těžké jim odřeknout. Když jste navíc příliš zvědavý, tak jejich milá maska zmizí a čeká vás velice nepříjemná kritika. Nejlepší obranou proti těmto praktikám je dopředu se informovat. Ostatně zjistit si něco o firmě, u které žádáte o práci, se od vás očekává vždy.

Čest poctivým

Situace ale není tak hrozná. Existují u nás desítky opravdu skvělých firem využívajících síťového marketingu poctivým způsobem a některé z nich dokonce sdružuje i asociace přímého prodeje. Každý z nás má mezi svými přáteli někoho kdo ve svém volném čase nabízí kosmetiku. Tyto gigantické firmy se krom zkrášlování žen a v poslední době i mužů, zasloužili i o zákaz pokusů na zvířatech u svých výrobků. Patří mezi pionýry tzv. sociálně marketingové koncepce, která klade důraz nejen na své zákazníky, ale na potřeby celé společnosti.

Být opatrný při výběru zaměstnavatele určitě není od věci, nepropásněte ale svou šanci skvělé práce jen kvůli podezřívavosti. Podniková kultura některých firem může zprvu působit zvláštně. Když do ní ale proniknete, třeba vám nabídne druhý domov.
 
Zdroj:

Autor článku

Michal Mráka

Studoval jsem na Provozně ekonomické fakultě a Fakultě regionálního rozvoje Mendelovy univerzity. Rád se obklopuji lidmi různých názorů, abych si obohatil svůj úhel pohledu na svět. Táhne mě to pod stan do divočiny, ale i do obleku na plesy. Vlastně je toho docela málo, co bych nerad vyzkoušel.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se