HomeMagazín Stáž mladých vědců ve francouzském Grenoble? Žádný problém #SELFIMPROVE

Stáž mladých vědců ve francouzském Grenoble? Žádný problém #SELFIMPROVE

| 15.10.2018 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Spojení práce ve výzkumném centru CEITEC, studia na Masarykově univerzitě a vrcholového sportu. To je příběh dnešního SELFIMPROVE a studenta s příznačným jménem Tomáše Broma.


Tome, díky že sis udělal na čtenáře magazínu Jobfairs.eu čas. Můžeš se nám na začátek trochu představit?

Zdravím čtenáře, jmenuji se Tomáš Brom a studuji magisterský obor Biochemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovi univerzity v Brně. Zároveň pracuji ve výzkumném centru CEITEC (středoevropský technologický institut).

Jakému výzkumu se aktuálně věnuješ?

Věnuji se zkoumání proteinů, které se vyskytují převážně v mozku a ovlivňují jeho funkci. Při jejich dysfunkci dochází k propuknutí neurodegenerativních onemocnění (např. Alzheimerova choroba). 

Stíháš ve spojení svého výzkumu a magisterského studia ještě nějaké další aktivity?

Celý zbytek své volného času věnuji florbalu. Aktuálně působím v brněnském klubu, který hraje druhou nejvyšší tuzemskou soutěž.

Uf, to zní jako pořádný zápřah. Díky za rychlý medailonek. Teď nás v rámci našeho cyklu SELFIMPROVE ale zajímá, jaké zajímavé akce ses v poslední době jako mladý, nadějný vědec zúčastnil? 

Navštívil jsem týdenní letní workshop s názvem „Tutorial in Macromolecular Crystallography“ v Grenoble Francii.

To zní velmi zajímavě, jak ses o této akci dozvěděl?

O nabídce jsem se dozvěděl přes svého školitele a přes stránky BISON, což je mezinárodní projekt, který poskytuje peníze na stáže mladých vědců.

Což tedy znamená, že celou stáž jsi měl vlastně hrazenou?

Ano, přesně tak.

Co ti workshop přinesl?

Určitě rozšíření obzorů v oblasti, kterou se zabývám, dále také poznání nových technologií a přístrojů v cizí zemi a pak určitě kontakty s jinými vědci z jiných univerzit.

Dokážeš vypíchnout největší plusy a mínusy této akce?

Plusy rozhodně převažují. Ať už je to poznání cizí země a kultury nebo získání nových znalostí, zkušeností a kontaktů. Jako mínusy bych hodnotil délku kurzu. Na probrání takto složité problematiky by se hodil dvoutýdenní kurz.

Máš tedy v plánu si najít nějaký navazující kurz?

Určitě bych chtěl něco podobného absolvovat znovu. Možná by to nemuselo tak úplně „navazovat“, ale celkově byla organizace akce velmi příjemná.

Zkusil bys popsat, co tě motivovalo k tomu na podobnou stáž vyrazit?

Motivovala mě možnost získat nové zkušenosti v rychle se rozvíjející vědecké oblasti, a také poznat jinou zemi a její kulturu. Většinu nabitých vědomostí jsem už použil v řešení svých vědeckých problémů u sebe v laboratoři.

Tomáši, moc díky, že ses s námi podělali o svoje zkušenosti a doufáme, že tvůj aktivní přístup bude příkladem i pro další studenty nejen z přírodovědeckých fakult. Držíme palce v další práci!


 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Rozhovor redakce s Tomášem Bromem. Obrázky ilustrační - zdroj pixabay.com

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se