HomeMagazín ''Zkušenosti nejsou jednoznačným kritériem úspěchu.''

''Zkušenosti nejsou jednoznačným kritériem úspěchu.''

| 20.09.2013 | Eva Kocurková
Rozhovor se Senior Manažerkou Hanou Mužátkovou z oddělení auditu firmy EY -bývalou Ernst&Young, která je mezinárodní sítí poradenských společností, poskytujících auditorské, daňové a poradenské služby.

Popište nám, jak vypadá váš pracovní den? Co jsou důležité pilíře vaší práce?

Běžný pracovní den začíná projitím emailové korespondence a podíváním se do kalendáře, jaké schůzky mě během dne čekají. Pokud mi v daném týdnu běží nějaká auditová zakázka zkontaktuji se s auditovým teamem a zjistím, do jaké míry je již auditová práce dokončena a zda existují nějaké významné body k diskuzi a naplánujeme, kdy bude vhodné uskutečnit finální meeting s klientem. Poté odcházím na předem domluvené schůzky, jejichž účel může být různý (od setkání s potencionálním klientem k projednání otázek souvisejících s přípravou nabídky na poskytování služeb, plánovací schůzka před zahájením auditu, závěrečná schůzka po provedení předběžného či finálního auditu). Následuje oběd buď s klientem či s kolegy.

Odpoledne většinou pokračuji v procházení auditové dokumentace již připravené auditovým teamem a diskutuji s nimi mé případné otázky. Dále se věnuji čistě administrativním úkonům jako je příprava smluv, příprava podkladů k fakturaci za provedené služby a plánování zakázek z titulu složení teamu. Velice důležité je mít smysl pro časové plánovaní, mít organizační schopnosti a být schopen správně určit důležitost jednotlivých úkolů.

Ve vaší firmě EY nabízíte tzv. "workshopy nanečisto". Pro koho jsou určené? Jak takové programy probíhají? Jaký v nich vidíte přínos?

Workshopy nanečisto nabízíme a jsou určené zejména pro studenty, kteří by se rádi seznámili s tím, jakým způsobem pracujeme a jak v podstatě probíhá běžný den auditora či daňového poradce. Velkým přínosem těchto workshopů je možnost blíže poznat naše zaměstnance a jejich náplň práce a tím si udělat lepší obrázek o tom, zda by práce auditora či daňového poradce byla zajímavá a rádi by se jí věnovali do budoucna.

Nabízíte práci i pro studenty a absolventy. Jaké jsou možnosti práce, kterou studentům nabízíte? Jak probíhá zaškolení?

Ano, nabízíme práci jak pro studenty (zejména studenty 4. a 5. ročníků) tak pro absolventy. Pro studenty nabízíme práci na částečný úvazek, kdy v auditu student pracuje vybrané týdny v období od října do března a v daních student pracuje vybrané dny z týdne. Každému nově nastupujícímu je poskytnuto úvodní školení, které se zaměřuje zejména na oblasti, které budou hlavní náplní práce v průběhu prvního roku.

EY je cílevědomá firma. Jaká jsou kritéria při výběru? Jaký charakter lidí je u vás na přijímacím pohovoru důležitý? Mají studenti a absolventi ty správné vlastnosti, jsou soběstační, cílevědomí a samostatní?

Výběrové řízení u nás čítá několik kol. V prvním kole uchazeči píší test numerický a test zaměřený na verbální schopnosti. Pokud jsou úspěšní v obou těchto testech, následuje pozvánka na assessment center. V něm se zaměřujeme na schopnost komunikace v českém a anglickém jazyce a práci v teamu.

Dále se v rámci assessment centra píše test z anglického jazyka se zaměřením na gramatiku. Uchazeči, kteří úspěšně absolvují assessment center, jsou pozváni na pohovor s personalistou, manažerem, seniorem a partnerem daného oddělení. Důležitou vlastností uchazečů při pohovoru a nejen při něm, ale i pro budoucí práci, je komunikativnost, smysl pro zodpovědnost, motivace, schopnost analytického myšlení. Tyto vlastnosti společným znakem úspěšných kandidátů.

Co vás zaručeně odradí při pohovoru? Dělají studenti nějaké chyby? Nosí všechny potřebné dokumenty? Jak jsou pro vás důležité předešlé zkušenosti?

Nepřipravenost pro pohovor a nedochvilnost jsou skutečnosti, které mě při pohovoru opravdu nepotěší. Předešlé zkušenosti jsou určitě plusem, ale nejsou jednoznačným kritériem, které by rozhodlo o úspěšnosti či neúspěšnosti daného uchazeče.


Co byste doporučila studentům již během studia? Jsou výhodou zahraniční stáže a práce? Jsou manuální práce v životopise výhodou, vypovídají pro vás o pracovitosti studenta?

Během studia je vhodné začít získávat pracovní zkušenosti, které nemusejí jednoznačně odpovídat profilu auditora či daňového poradce, ale i tak mohou rozšířit všeobecný rozhled uchazeče (ani zkušenost s manuální prací není na škodu). Zahraniční stáže jsou výhodou, kterou uchazeč většinou zúročí při testu z angličtiny a samotném pohovoru.

Lze se na zaměstnání vůbec nějak připravit, nebo si myslíte, že se značnou část naučíte až tzv. "za běhu". Co pro vás osobně bylo během studia klíčové, co jste později v zaměstnání docenila?

Podle mého názoru se člověk nejvíce naučí samotnou prací. Výhodou je určitě znalost účetnictví pro auditora či daňových předpisů pro daňového poradce. Ze studia je z mého pohledu nejdůležitější získání všeobecného rozhledu o politice, ekonomice a geografii, tyto znalosti jsem využila při mnohých diskuzí s klienty.

A na konec bych vám nechala prostor, co byste vzkázala studentům, co byste jim doporučila (případně něco motivačního :-).

Ať ve výběru svého zaměstnavatele mají stejně šťastnou ruku jako jsem měla já před 12 lety :-). 
 
Zdroj:

Autor článku

Eva Kocurková

Vždycky mě bavilo mít široký záběr, do všeho se pustit a hledat cesty místo výmluv. Jsem pozorovatel, vizionář, trochu pometlo, ráda naslouchám a ráda pronikám do podstaty věci. Život mě naučil se s věcmi příliš nemazat a stejně tak mě učí, jak moc je důležité jednat se vším s láskou. Ráda si dělám na věci vlastní názor, a tak stále poznávám a objevuji svět.

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se