HomeMagazín DENNÍ CHLÉB PROGRAMÁTORŮ V ERA

DENNÍ CHLÉB PROGRAMÁTORŮ V ERA

| 17.03.2017 | ERA a.s.
O tom, co tvoří svět programátorů v ERA, a jak svůj „chléb“ vnímá jeden z našich SW architektů.

V jednom z předchozích článků jsem psala „návod“, jak se stát programátorem v ERA, a také jsem dávala k dobru rozhovor s jedním z našich mladých programátorů. Tentokrát jsem si vybrala téma „denní chléb“ ERA programátorů, neboli co byste měli umět a taky mít rádi, aby vás bavila práce v oboru radiolokace a u nás. Přiznám bez mučení, že i tohle je pro nás při rozhovorech důležité, protože ERA je specifická nejen svým oborem, ale i svou historií a lidmi, kteří ji tvoří. Tedy hledáme na všechny pozice kolegy, kteří budou specifičtí svým viděním světa, osobností a nadšením právě pro náš obor.
 
K programátorům, tady je stěžejním jazykem C++, schopnost porozumět zadání a psát dokumentaci o své práci. K měkkým dovednostem pak patří schopnost komunikovat s kolegy o výsledcích vlastní práce a obhájit si své postupy. Dále naslouchat ostatním kolegům a schopnost se učit. Pokud máte být výborným programátorem s možností odborného růstu, pak byste měli chápat svoji práci v širším kontextu/v návaznostech ve smyslu produktu, ale také ve smyslu úlohy lidí, se kterými spolupracujete. Z odborných znalostí je dobré znát a mít dobrý vztah k matematice a fyzice. Pokud chcete růst do role SW analytika nebo SW architekta, chce to hodně zkušeností, ale také mnoho energie, schopnost se soustředit na cíl, vidět dál, než ostatní, dokázat se vyrovnat se změnami a chápat/uchopit potřeby svých interních zákazníků. A to je jen můj pohled jako HR, kolegové z vývoje SW by určitě ledacos přidali.
 
Ptala jsem se jednoho z nich, jak vnímá to, co ho každý den obklopuje – zejména programování, C++, matematika, prostředí Windows a real-time software. Trochu zvážněl, jak to má pojmout, a pak mi napsal:
 
C++
Jsem lenivý programovat v assembleru, ale zároveň chci mít veškeré chování softwaru pod kontrolou. Nechci být překvapen tím, že se zrovna v nejdůležitějším okamžiku garbage collector rozhodne pouklízet nepotřebná data v paměti. Chci vytěžit z hardwaru maximum výpočetního výkonu, ale zároveň chci pracovat v rozumně vysokoúrovňovém jazyce. A proto použití C++ preferuji.
 
Real-time software
Mám rád akci a adrenalin. Nepíšu software, kde výpočetní cyklus v řádu sekund není problém. Pracuji na softwaru, kde rozhodují milisekundy.
 
O programování
Rád vidím své myšlenky v provozu. Neprogramuji do šuplíku, ale pracuji na softwaru, který skutečně běží a pomáhá. A není to software, který jenom maluje na obrazovce formulářová okénka. Je to software, který například pomáhá při řízení letového provozu. Pomáhá skutečným dispečerům, skutečným pilotům, skutečným lidem.
 
Matematika
Jsem přesvědčen, že matematika je základem světa. Líbí se mi, že zaměstnavatel tuto moji myšlenku akceptuje, podporuje mě a dokáže mých myšlenek využívat.
 
Aplikovaná matematika
Líbí se mi pohybovat se na rozhraní matematiky jakožto krásné čisté abstrakce a softwaru jakožto praktické provozuschopné záležitosti. Mám rád, když vidím myšlenky realizované v praxi.
 
Windows nebo Linux
Nejsem fanatickým obdivovatelem konkrétních operačních systémů. Operační systém je jenom nástroj pro moji potřebu. Proto píšu software tak, aby na konkrétním operačním systému nezáleželo.
 
Jestli vás tohle zajímá a baví, vzhůru k nám.

Petra Šefčíková

 

ERA a.s. logo

ERA a.s.

370 zaměstnanců 4 nabídky práce

Věříme, že chránit lidský život má smysl.

 
Zdroj: autor a kolegové

Podobné články v magazínu

VELUX je dobře fungující firma se zájmem o výrobu i o lidi

22.10.2021 |

Naše firma BKR ČR je součástí skupiny VELUX. Jak... Více zde

BKR ČR pomáhá lidem i přírodě

28.07.2021 |

V naší firmě jsme hrdí na to, že se nám daří... Více zde

Co dělá finanční poradce

13.05.2021 |

Finanční poradce? To je jasné už z názvu, radí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se