HomeMagazín Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

| 17.03.2014 | Jitka Janíková
Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí domácí fotka nebo radši od profesionála? Čím je charakteristická dobrá fotka na osobní prezentační materiál? A jaké jsou klasické chyby, kterých se při focení prezentačních fotek dopouštíme?
Hlásíte se o novou pracovní pozici, hledáte stáž, možnost zpracování své závěrečné práce ve firmě nebo chcete představit své portfolio novému klientovi? A víte, kolik podobných uchazečů se hlásí současně s vámi? Personalisté denně dostávají nespočet osobních materiálů uchazečů, ve kterých se musejí přebírat, a na každého uchazeče jim pak zbývá stěží pár minut. Někteří personalisté uvádějí dokonce jen půl minuty. Pokud tedy neupoutáte pozornost hned na začátku, máte smůlu, za vámi je mnoho dalších.

Fotka ano nebo ne?

Spousta lidí si říká, proč by vlastně měli dávat např. na své CV fotku? Vzhled uchazeče by měl přece být zaměstnavateli jedno, ne? Mají pravdu, osobní fotografie není povinnou součástí prezentačních materiálů, je na každém z nás, jestli ji poskytneme. Na druhou stranu, fotografie poskytuje o uchazeči mnohé další informace. Nejde o vzhled dotyčné osoby, ale o zpracování fotografie. Zaměstnavatel si všimne, jestli si dal uchazeč práci s kvalitní fotografií a podle toho může usuzovat, jestli svou žádost bere vážně a bude spolehlivý v zaměstnání. Kvalitní fotka vám může pomoci upoutat, vyčlenit se z množství ostatních uchazečů, a to je to, o co jde především. Naopak nevhodná fotografie vás může hned v začátku vyřadit ze skupiny uchazečů postoupivších do dalšího kola výběru. Navíc, vaše fotografie vytváří osobní vztah k vaší osobě. K listu papíru s CV nepřistupujete jako ke člověku...

Udělej si sám nebo raději profesionální foto?

Pokud jste se rozhodli, že chcete mít na svém CV fotku, stojíte před otázkou, jestli připojit nějakou fotku z osobního alba, případně se nechat vyfotit někým z blízkých, anebo rovnou zajít do fotostudia. I tady záleží na vašem rozhodnutí stejně jako u otázky zda fotku vůbec poskytnout. Pokud chcete působit opravdu profesionálně a žádáte o nějakou prestižní pozici např. v bance, businessu, jako manažer průmyslové či obchodní společnosti, nebo třeba v právní kanceláři, je na místě dát si s fotografií více práce (a finančních výdajů) a využít služeb odborníků. V ostatních případech stačí domácí fotografie, nebo poloprofesionální fotografie. Musí však splňovat některé důležité zásady, o kterých si povíme dále.

Klasické chyby, kterých byste se měli vyvarovat

Jak už jsem naťukla, nesprávnou fotkou se dá hodně pokazit. Pojďme si tedy říct, jak to rozhodně nedělat:
  • základní chybou jsou fotky zachycující uchazeče při soukromých aktivitách – na dovolené, při sportu, s partnerem, focené na ulici, v kavárně, restauraci, na plese, fotky s domácím mazlíčkem, z rodinného alba, z nejrůznějších oslav atd. Nejenže o sobě prozrazujete nežádoucí informace, kterých si ani nejste vědomi, ale také zbytečně ukazujete nechtěné partie (fotografie celé postavy, nebo dokonce fotky postavy v plavkách jsou rozhodně nevhodné).
  • Další chybou je poskytovat fotografie, které jsou neaktuální, to znamená fotografie z dětství, fotografie, kde máte výrazně jiný účes či barvu vlasů na rozdíl od současnosti, u pánů zastřižení vousů, pokud jste dříve nosili brýle a teď už je nemáte nebo naopak začnete brýle nosit. Zásadně vždy poskytujte fotky co možná nejvíce aktuální.
  • Pozor na fotografie neostré, tmavé, s nevhodným rozlišením, nebo jinak nekvalitní! Měl by být jasně identifikovatelný váš obličej.
  • Zapomeňte na fotografie focené z nevhodného úhlu: z pohledu odspodu, obličej z profilu apod.
  • To stejné platí pro nevhodné výrazy obličeje – např. známý duck face, a pro jakkoli lascivně působící fotky.
  • Faux pas je také nevhodná úprava fotek – sépiové foto, fotky s rádoby roztomilými rámečky, focené širokoúhlým objektivem – tzv. rybí oko, nebo fotky s různými uměleckými úpravami vám úspěch rozhodně nezaručí.
  • Na prezentační materiály nepatří fotky, kde jste v nevhodném oblečení nebo neupravení. Dámy pozor na přehnaný make-up!
  • Nedávejte svou fotku do samostatného souboru jako další přílohu. Zdržuje to, a většina personalistů ji ani nerozklikne.
  • Diskutabilní je dávat do prezentačních materiálů pasové foto. Většinou je nevhodné kvůli výrazu. Prezentační fotka má působit přirozeně a pozitivně, ne vágně a nuceně.

A jak je to tedy správně?

Fotografie by měla být přibližně velikosti pasové fotky a měla by zachycovat váš obličej plus část hrudníku, případně i ramena. Na klasickém A4 formátu se umisťuje do pravého horního rohu na první stranu prezentačního materiálu, tak, aby byla blízko osobních informací. Pozadí by mělo být neutrální, pokud možno jednolité a z fotky by měl personalista o vás získat pozitivní dojem – vhodný je proto mírný úsměv, ale ne úsměv od ucha k uchu. Vždy platí, že by fotka měla být kvalitní, to znamená ostrá, dobře nasvětlená, v dobrém rozlišení, focená ze správného úhlu – vhodný je přímý pohled, tzv. en face, a třičtvrtě profil, což je něco mezi přímým pohledem a profilem. Rozhodně ale nepoužívat fotku z profilu!

Něco navíc pro snaživce

Pokud vám nestačí odlišit se fotkou, můžete si udělat videovizitku! Jde o krátké video, jehož prostřednictvím potenciálnímu zaměstnavateli přiblížíte svou osobnost, styl komunikace a vystupování. Vypoví o vás mnohem více než fotka a tím pádem máte větší možnost zaujmout. Zatím se využívá spíše v zahraničí, nicméně kdo se nebojí, ať neváhá!

Závěrem trocha fotografických úprav

Jste-li student nebo mladý absolvent, předpokládám, že do prezentačních materiálů spíše využijete nějakou fotku, kterou už máte doma, nebo požádáte někoho známého, aby vás vyfotil. Pro takto pořizované fotky můžete využít jednoduché programy na úpravu fotek, kterými je bezplatně a přitom efektivně vylepšíte. Mezi ty nejznámější a osvědčené patří Picasa od Google, Paint.NET od Microsoftu, FastStone Image Viewer (ten je sice primárně určený na prohlížení fotek, ale dají se v něm dělat i jednoduché úpravy a je uživatelsky přívětivý), PhotoScape, který je vhodný pro hromadné úpravy. Pro pokročilejší úpravy doporučuji program GIMP, o němž se říká, že jde o bezplatnou alternativu Adobe Photoshopu, a také PhotoFiltre Studio.

Nezapomeňte, že fotka je vaší první vizitkou. Měla by být proto taková, jaký chcete, aby o vás vyvolala dojem.
 
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

Assessment centrum: co to je a jak uspět?

08.10.2019 |

Do rukou se Vám dostane zajímavá nabídka práce a při... Více zde

Va? Neva? Java.

03.06.2019 |

Java Clever Akademie Více zde

Jé, vy jste z Velimi

27.05.2019 |

Jako významný regionální zaměstnavatel jsme se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se