HomeMagazín Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

| 20.08.2021 | Jitka Janíková
Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení stejně tak vysoko jako titul z vysoké školy a drtivá většina firem preferuje absolventy, kteří už mají praktické zkušenosti. Vědí, že titul z jakkoliv prestižní univerzity není všechno.
Ve firmách vznikají problémy, na jejichž řešení se mohou podílet nejen kmenoví zaměstnanci nebo vědečtí pracovníci cestou výzkumu, ale také studenti, kteří se zároveň touto cestou seznamují s prostředím, ve kterém se budou po ukončení svých studií pohybovat.

Jste studenty prvních ročníků nebo už máte studium takzvaně za pár? Ať už získáte praktické zkušenosti na začátku studia nebo v jeho posledním ročníku, spolupráce s prostředím praxe během studia se vám bude v životopisu vždycky dobře vyjímat. A věřte, že při dobře nastavené spolupráci výsledek bude přínosem pro obě zúčastněné strany.

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení stejně tak vysoko jako titul z vysoké školy a  drtivá většina firem preferuje absolventy, kteří už mají praktické zkušenosti. Vědí, že titul z jakkoliv prestižní univerzity není všechno. Také vědí, že škola jim dá vzdělání teoretické, ale musí získat i to praktické, aby po skončení školy snadněji našli práci.

Získávání praktických zkušeností je ponecháno na školách a hned potom na studentech samotných. A jelikož víme, že spolupráce škol s firmami má své velké mezery (podle statistik OECD z roku 2010 patří spolupráce českých podniků a vysokých škol v celosvětovém měřítku dokonce k těm nejslabším), nezbývá než se spolehnout na vlastní iniciativu.

Co vám spolupráce s firmou přinese?

Jak už bylo zmíněno, přínosy spolupráce jsou oboustranné. Jako student získáváte především:
  • cenné zkušenosti, znalosti a dovednosti z praxe, které ve škole nezískáte
  • povědomí o tom, jak vypadá a funguje firemní prostředí
  • kontakty pro budoucí kariéru
  • přípravu na budoucí povolání
  • reference do svého životopisu

TYPY SPOLUPRÁCE

Forem spolupráce firem se studenty je v dnešní době již mnoho, studenti i firmy mají z čeho vybírat. Řadíme sem jak dlouhodobější formy, tak jednorázové, ty, které si student zařídí sám, stejně jako ty, které pomáhá zprostředkovat škola.

Studentské a žákovské praxe

Jsou realizované v součinnosti se školou, na které student studuje. Praxe bývá součástí výuky, na mnoha školách je zařazena do běžného rozvrhu.

Cílem praxe je, aby student získal potřebné praktické dovednosti, které ho škola nemůže naučit. Zabezpečení praxe zprostředkovává buď přímo škola, nebo je ponecháno na studentovi.

Brigády

Firma si tímto způsobem může dopředu zajistit pracovní sílu, bez nutnosti dalšího náboru a zároveň je to pro ni levnější varianta, nežli přijmout zkušeného pracovníka s většími mzdovými nároky.

Student získá praktické zkušenosti a je to pro něj jistá forma přivýdělku při studiu. Nejsnadněji je lze nalézt na pracovních portálech, přes pracovní agentury, zeptat se známých, nebo třeba na Facebooku.

Stáže

Stáže pro studenty lze nalézt také pod označením „trainee program“, „traineeship“, či „internship“. Délka stáže se může pohybovat od několika týdnů až po dva roky.

Nejběžněji se však praktikuje v délce několika měsíců. Získat stáž lze prostřednictvím fakulty, soukromé agentury či firmy, ve které by chtěl uchazeč stáž absolvovat. Nabídky stáží naleznete i na našem serveru. Velmi využívané jsou v této oblasti také služby neziskových organizací; často jde o studentské organizace.

Vedení bakalářek, diplomek

Řešením závěrečné práce v konkrétní firmě získáte vhled do praktických záležitostí firmy, někteří možná i nabídku na další spolupráci.

Spousta firem dnes už vypisuje témata, o která se mohou studenti hlásit. Sháníte-li možnost zpracovávat svou bakalářku či diplomku v podniku z vašeho oboru, zajděte si na některý z pracovních veletrhů pro studenty jako je IKariéra, JobChallenge, Profesia days a další… 

Působení ve studentské neziskové organizaci

Členství v některé ze studentských organizací patří k modernímu životu vysokoškoláků. Záleží samozřejmě na tom, na co se organizace zaměřuje, ale minimálně se naučíte jednat s lidmi, můžete komunikovat se zástupci firem, organizovat, zařizovat a získáte cenné kontakty.

Navíc poznáte nové přátele a užijete si spoustu zábavy! Spousta těchto organizací funguje při školách, kde také zjistíte jak se zapojit, anebo využijte internet. Studentské organizace mívají také stánky na pracovních veletrzích, festivalech a podobných hromadných akcích.

Firemní workshopy pro studenty

Na workshopu si vyzkoušíte nové věci, seznámíte se s tím, jak to v konkrétní firmě chodí, a odnesete si zajímavé poznatky. Workshopy si pořádají firmy většinou v délce jednoho dne od rána do odpoledne, takže je dobré sledovat stránky firmy, která vás zajímá, nebo studentské portály, kde se tyto nabídky občas objevují.

Soutěže a studentské projekty

Soutěže a studentské projekty se konají v nejrůznějších formách, např. případové studie (ekonomické a technické obory), soutěže kreativity (studenti grafiky, designu, architektury, návrhářství atd.), znalostní soutěže aj.

Pro vás je důležité, že kromě potenciální výhry a získání nějaké zajímavé ceny se při řešení úkolu můžete naučit něčemu novému, a dáte o sobě vědět. I touto cestou k vám může připutovat nabídka pracovní spolupráce.

Podnikatelské inkubátory

Podnikatelský inkubátor je místo, kde získáte ideální podmínky pro rozběhnutí vašeho podnikání. Poskytuje mnohé výhody pro ušetření nákladů spojených se začátkem podnikání. Jednou z hlavních výhod je dotované nájemné (obvykle je ve výši 50 % - polovinu hradí vznikající firma, polovinu inkubátor). Každý podnikatelský inkubátor má také svůj tým konzultantů, kteří zakladatelům nové firmy pomohou s tvorbou podnikatelského plánu, vyřizováním formalit včetně komunikace s úřady, s dotačními tituly, s propagací.

Informace najdete na webových stránkách agentury Czechinvest – agentury pro podporu a rozvoj podnikání.

Podnikové univerzity

Ve vlastní univerzitě si podniky připravují odborníky podle svých potřeb. Mohou se zde vzdělávat jak současní zaměstnanci firmy, tak mladí lidé, kteří se po ukončení studia chtějí stát zaměstnanci dané firmy. Pro firmu výhodnost firemní univerzity nespočívá pouze v přípravě vlastních specialistů, ale také v budování firemní kultury, loajality a pocitu sounáležitosti.

V zahraničí koncept podnikových univerzit vznikl v polovině padesátých let minulého století, u nás je tento koncept celkem nový a tak v Česku zatím fungují jen dvě tyto univerzity – Škoda Auto vysoká škola a Unicorn College.
 
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Chcete mít nejlepší životopis? 15 tipů čeho se vyvarovat

10.06.2020 |

Napsat ten nejlepší životopis na světě zvládne... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se