HomeMagazín 7 užitečných rad, jak se lépe soustředit

7 užitečných rad, jak se lépe soustředit

| 04.12.2019 | David Sládeček | Jobfairs.eu
Studenti, kreativci, podnikatelé - jedno je spojuje. Všichni musí podat maximální výkon. Je jedno jestli to je v období zkoušek, nebo v blížícím se deadlinu u významného projektu.
Kolem nás se děje spoustu rozruchu a prokrastinace zde hraje svou hlavní roli. Je snadné si říci: "Budu se soustředit.", ale udělat to? To je ta pravá výzva.

Facebook se musí každých pět minut aktualizovat, ať vám neuteče životně důležitá informace. Uklízení sice nesnášíte, ale v období zkoušek je to najednou oblíbená činnost. No a koukat půl hodiny do bílé zdi? Mnohem zajímavější než biflování. 

Někdy nad určitou činností strávíte více, než by bylo nutné. Ale nemějte obavy. Soustředění se dá vypěstovat a my víme, jak na to.

1) Dejte pohov sociálním sítím

Jasně, v dnešní době je téměř povinnost být na sociálních sítích. Ale pokud se tam několik hodin neobjevíte, svět se vám jistě nezboří. To vám můžeme slíbit! Každopádně, jsou lidé, kteří potřebují sociální sítě ke své práci, a to je pak těžké odolávat novým příspěvkům na Timeline. Sami to známe. Co teď?

Hledali jsme a našli způsob, jak na to. Pořiďte si rozšíření pro váš prohlížeč s názvem Detox for Facebook. Ten dokáže ve stanovených hodinách nahrazovat příspěvky na hlavní zdi.

A pokud Facebook ke své práci nepotřebujete, stačí si pořídit aplikace, které po určitou dobu blokují přístup na vámi zadané webové stránky. Pár kliků a není cesty zpět.

2) Mějte kolem sebe pořádek

Ač se to zdá možná jako nesmysl, pořádek umí vyvolat větší soustředění. Nebudete mít potřebu kolem sebe pořád něco urovnávat, s něčím si hrát a podobně.

Nemějte na stole žádné zbytečné věci, které nepotřebujete ke své práci, akorát vás budou rozptylovat. Čistý stůl na práci je základ!

3) Nedělejte více věcí najednou

Myslíte si o sobě, že jste dobří v multitaskingu? Myslet si to samozřejmě můžete, ale realita stojí někde jinde. Pokud děláte více věcí najednou, každé věnujete jen část své pozornosti a tím pádem na nich nepracujete na 100%.

Určete si nejdůležitější činnost dne a na tu se soustřeďte. Teprve, až ji dokončíte, se přesuňte na další. Nesnažte se běheme tohoto úkolu dělat jiné věci. Neberte do rukou mobil ( Ten mějte uklizený v tašce - rozhodně ho nemějte položený na stole.) a nic dalšího, co by vás mohlo rozptylovat.

Pamatujte, pokud se chcete skutečně lépe soustředit, můsíte se zavřít do bubliny. Jen vy a váš úkol.

4) Odměňte se

Dejte si nějakou odměnu za to, že dokončíte úkol. Může to být vás motivátor. 

Příklad:
  • "Pokud tohle dokončím, koupím si nové tričko"
  • "Až dodělám tenhle úkol, pustím si svou oblíbenou písničku."
  • "Zvládnula jsem to! Můžu si přečíst pár stránek své oblíbené knihy."
  • "Až dopíšu seminář, dám si kousek čokolády."

Věřte tomu, že se hned budete lépe soustředit. Musíte se ujistit, že se jedná o věci, které opravdu chcete dělat. Něco, na co byste jinak mysleli bokem. To, co by vás rozptylovalo během práce. 
Jak-se-soustredit.jpg

5) Dávejte si pravidelné pauzy

Stejně jako vaše tělo potřebuje spánek, tak i váš mozek si jednou za ša potřebuje oddechnout. 

Nejsme schopní neustálé koncentrace, třeba po dobu 5 hodin v kuse. Snažte se mezi prací dávat pauzu. Pokud budeme počítat například s hodinou, tak si ji jednoduše rozvrhněte na 45 minut práce a 15 minut odpočinku. 

Jak může vypadat vaše pauza? Jděte se na chvilku projít, protáhněte se, vyčistěte mysl či dělejte něco, co vás baví. Udělejte si čaj a doplňte vitamíny. Uvidíte, že se pak budete lépe soustředit na další práci.

6) Neseďte jen doma

Máte tzv. homeoffice? V tom případě od kamarádů často slýcháte: „Ty máš práci snů.“ Jenže je tomu opravdu tak? Doma se často necháte rozptýlit právě již zmiňovaným úklidem nebo nečekaně v sobě začnete odkrývat své skryté talenty, jako je zpěv nebo tanec.

Vezměte si notebook a utíkejte pracovat raději do kavárny, nebo coworkingového centra.

Mimochodem coworking je čím dál více oblíbenější. Můžete si tam zajít, kdy uznáte za vhodné. Navíc zde potkáte spoustu zajímavých lidí, a ty můžete využít i pro budoucí spolupráci.

Je to opravdu zajímavé místo a doporučujeme navštívit všechny, které máte v okolí.

7) Vsaďte na kvalitní doplňky stravy

Jste v situaci, kdy výše splněné rady máte v malíku, ale pořád to ještě není ono? I roční období a čas hrajou svou úlohu. Někdo je sova a pracuje nejraději v noci. Jiný nemá rád zimu a v této sezóně jednoduše nedokáže makat na plný plyn. Naštěstí existuje pomoc i pro vás.

Tyto typy lidí se často dopují kávou nebo studenti milují energy drinky. Jenže tudy cesta nevede. Určitě ne dlouhodobě. Když pomineme, že to není vůbec zdravé, postupně si na tom vybudujete imunitu.

Naštěstí existuje alternativa v podobě přírodních látek, které dokáží stimulovat soustředění, mají vliv na paměť a spoustu dalšího. Možná už jste slyšeli o guaraně, ginkgo bilobě nebo zeleném čaji.

Přesně tyto a další účinné výtažky jsme našli v unikátním složení u doplňku stravy s názvem BrainStorm. Při jeho dlouhodobém užívání nabudí vaši mysl i tělo. Dokonce s ním budete odolnější vůči stresu, a tak vám půjde práce či učení lépe od ruky.

Věříme, že s těmito tipy budete mít své soustředění pod kontrolou. Studentům držíme palce u zkoušek, kreativcům a podnikatelům k úspěšnému dokončení projektu. Hodně štěstí!

 
Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Stanovsky Consulting,  Naturelia.cz

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

10 důležitých hodnot, ke kterým nepotřebujete talent

23.02.2022 |

Úspěch. Jednoduchý cíl, za kterým směřujeme. Ať už... Více zde

Životní cíle I – jak si stanovit ten svůj

08.01.2022 |

Snažíte se najít svou životní cestu, ale pořád se... Více zde

Co znamenají vaše sny o práci?

10.12.2020 |

Stres z práce vás nakonec vždy dostihne. Může se... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se