HomeMagazín Jak se zabavit bez peněz

Jak se zabavit bez peněz

| 04.06.2014 | Jitka Janíková
Není love, není láska? Jaké aktivity se dají dělat bez peněz...? Máme pro vás pár nápadů jak se takhle v létě pobavit.

Možná už jste zvyklí na to, že kam přijdete, všude od vás chtějí peníze. Ale stačí se trochu zamyslet, a přijdete na to, že je spousta věcí, které se dají dělat zadarmo. Sice občas musíte investovat do nějakého toho vybavení... Ale pak máte zábavu na několik let.

Co tedy jde dělat zadarmo?

Sportovní aktivity

Co takhle vyrazit někam na veřejně přístupné hřiště a zahrát si třeba klasicky fotbal nebo vybíjenou? Zavzpomínat na časy na základce? Můžete jít běhat, osedlat kolo, vyrazit na brusle, jít na túru nebo si zaházet s kamarády frisbee. Na druhé straně je možnost dělat vedoucího nějakého sportovního kroužku nebo jet s dětmi na tábor. Taky můžete vyrazit s kamarády na vodu. Mimo hru není ani zahrát si někde na volném plácku pétanque a nebo vyzkoušet dobrodružný geocaching... 

TIP: A co zkusit slackline neboli chůzi po laně?

Vzdělávací aktivity

Pokud uvažujete o rozvíjení sebe sama, jsou dnes už dostupné online kurzy, které nabízejí vzdělávací instituce z celého světa. Stačí se jen na webové stránce (např. Coursera) zapsat do kurzu, a pak už vám budou pravidelně chodit studijní videa a úkoly a ještě si mimo jiné můžete vylepšit jazykové znalosti. Výběr kurzů je takový, až vám budou oči přecházet. Není taky žádný problém, pokud se chcete vzdělávat zadarmo, číst knihy. Ať už ty klasické nebo ve formě e-knih – mnoho jich je k dispozici ke stažení zdarma. Klasické knihy můžete vypůjčit v knihovně za směšný roční poplatek, některé knihovny mají dokonce smlouvu s univerzitami, takže jako student můžete číst kvanta knih úplně zadarmo.

TIP: Udělej si během prázdnin kurz na Harvardu. Zdarma.

Oddychové aktivity

Těchto aktivit je asi nejvíce. Ať už jdete na obyčejnou procházku, vydáte se do lesa na houby, nebo na lesní ovoce, zajdete se koupat k rybníku (taky se u toho můžete opálit zadarmo!), či si s přáteli dáte filmový večer, budete to mít za nula. Možností je také posezení u táboráku, tak jak to známe z dětství, s kytarou a táborovými odrhovačkami. Vyřádit se můžete u nejrůznějších deskových her, karetních her apod. Zkuste třeba Osadníky, Agricolu, Bang, Cleudo, Citadela, Ubongo nebo Pratchettovská klasika Zeměplocha: Ankh-Morpork. A pro ty co mají rádi zvířátka – venčení psů z útulku je dobrou volbou. Pomůžete tak nejen sobě, ale i pejskovi, který je rád, že se podívá za hranice svého kotce.

TIP: Podívejte se, kde je blízko vás statek a přijďte jim pomoct. Vůně sena, sluníčko, klid a případný kontakt se zvířaty vás odreaguje. A třeba si i zajezdíte na koni nebo na krávě.

Kulturní aktivity

Kdo rád trochu kulturního vyžití, v průběhu jarních a letních měsíců pořádá spousta měst různá kulturní představení a festivaly pod širým nebem – od divadla, přes hudební festivaly až po historický šerm. Na vesnicích jsou zase různé lidové zábavy, hody, vystoupení místních kroužků a další.

TIP: Koncem prázdnin se můžete těšit na vinobraní, které je spojené se spoustou veselí a samozřejmě... vína. Moraváci mají v tomto velkou výhodu.

Kreativní aktivity

Jste-li tak trochu kreativní tvor, anebo byste se jím naopak chtěli stát, zkuste skládat origami! Ano, a pak tu jsou takové ty věci jako vyšívání, pletení, háčkování, batikování. Můžete zkusit vyřezávání nebo drátování... Své výtvory pak navíc můžete zkusit prodat na Fleru.

Určitě vás zabaví sukodu, křížovky, nebo osmisměrky. Pokud vám tyto hry přijdou zastaralé, na internetu najdete spoustu jednoduchých logických online her zdarma.

TIP: Zkuste si najít tipy na DYI výrobky. (DYI = do it yourself neboli udělej si sám). Najdete spoustu zajímavých nápadů od jednoduchých úprav oblečení až po nábytek.

A na závěr

Neuvažovali jste někdy o členství v neziskovce? Přináší to spoustu výhod nejen vám, ale i druhým... Záleží pak od pole působnosti dané organizace. Mně to například přineslo cenné zkušenosti s organizováním akcí, které uvádím v životopise. A také spoustu nových známých ;) 
 
Zdroj:

Autor článku

Jitka Janíková

Studovala Řízení lidských zdrojů v navazujícím magisterském studiu na Univerzitě obrany v Brně. Svému oboru se věnuje i po absolvování, jelikož ráda naslouchá a pomáhá lidem. Sama se ráda vzdělává a snaží se na sobě neustále pracovat. Miluje cestování a objevování nového, poznávání cizích kultur, studium cizích jazyků, umění (knihy, divadlo, hudba, tanec, fotografování, výtvarné umění), ráda vaří a snaží se žít zdravě. Nejlépe si odpočine s partou dobrých kamarádů při sklence vína nebo půllitru piva.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se