HomeMagazín Jak úspěšně zvládat stres

Jak úspěšně zvládat stres

| 22.04.2021 | Adéla Weissová
Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní hektické doby. V lidském organismu se však vyskytoval již v pravěku. Pokud vás zajímá, jak se stres projevuje v našem organismu a jak se s ním nejlépe vyrovnat, čtěte dále.

Na začátku všeho

Můžeme jen tušit, jak by dopadla lidská rasa, kdyby pračlověk neznal stres a při pohledu na masožravého dinosaura by klidně dál ležel a uvažoval nad svou existencí.

Pud sebezáchovy a stres však za jedince rozhodnul, že místo flegmatického přístupu musí o život bojovat. Buďto útěkem, nebo zápasem. V obou možnostech však hraje stres svou roli. Umožnil ohroženému podat maximální fyzický výkon a tím zachránil jeho existenci.

Spouštěče stresu

Abychom se dostali do stresové situace, potřebujeme stresor, tedy podnět, který stres způsobí. V životě studenta to je například zkouškové období, opožděný vlak, nebo hledání práce po ukončení studia. Pokud víte, že vás některé situace stresují, pokuste se jim vyhnout, nebo se na ně dobře připravte.

Nedávné studie dokázaly, že i oblíbený životabudič studentů - káva, přesněji v ní obsažený kofein, vyvolává v těle stres. Za zkoušku tedy stojí zvolení jiného způsobu získání energie, např. ten nejpřirozenější, spánek.

Stres může i pomáhat

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč zvládnete napsat seminární práci, na kterou jste měli celý měsíc, těsně před termínem tak rychle? Na vině je opět slůvko na S. Eustres, neboli pozitivní stres působí velmi motivačně. Umožní vám naučit se požadovanou látku mnohem rychleji, než kdybyste byli v klidovém stavu.

Jak s ním bojovat

Možná vám to bude připadat jako klišé, ale zde má opět své místo správná životospráva. Dostatek odpočinku, vyvážená strava, pitný režim, optimismus... Staráte se o své tělo a to vám vrací to, co mu dáváte.Najděte si sport, který vás baví.

Pokud nejste zrovna běžecký typ, zkuste jógu. Potřebujete endorfiny! Zajděte si na masáž, udělejte si na sebe chvilku v sauně, prostě dělejte, co vás baví. Vypovídejte se u kamarádky, rodiny, nebo terapeutky. Komunikujte.

Těsně před důležitým úkolem správně dýchejte. Návodů, jak na to, naleznete na internetu nepřeberné množství. Naučte se některou z relaxačních technik, třeba pracujte s akupresurními body. Nemyslete na možný neúspěch, ale připravte se na jeho následky. Pokud máte vše promyšlené, nebudete tak neklidní a překvapeni výsledkem.

Potravinoví pomocníci

Zde si na své přijdou milovníci ryb. V nich obsažené omega - 3 zlepšují paměť a vybavování. Jejich nedostatek vede k přesnému opaku a to únavě, depresím a úzkostem. Jestliže vám ryby nechutnají, zkuste
lněné nebo Chia semena. Trh nabízí také kvalitní potravinové doplňky, které se o správný příjem omega - 3 mastných kyselin postarají.

Doplňování hořčíku má ve stresových situacích také svou roli. Tělo ho spotřebovává více, než v klidovém režimu. Slouží jako ochrana před stresem a zlepšuje naše usínání. Najdete jej v několika druzích ořechů, semínek, celozrnném pečivu, luštěninách a opět ve formě potravinových doplňků. Třeba v oblíbeném šumáku.

Dejte si šálek zeleného čaje. Obsahuje látku L - Theanin, která navozuje stav hluboké relaxace. Ačkoli zmírňuje účinek kofeinu, únavu nepocítíte. Pomůže vám s učením, zlepší spánek a především opět zmírní stres.


Dlouhodobý stres

Ani naše tělo nevydrží však zátěž velmi dlouhou dobu. Ačkoli ji každý vnímáme individuálně, jedno je jisté. Časem se objeví příznaky, kterými tělo říká, že už má dost. Jedná se o nespavost, podrážděnost, nevolnosti a další desítky symptomů, které mohou odstartovat závažné nemoci.

Pokud se lze tedy stresu vyhnout zkuste to. Zapsali jste si moc předmětů a nezvládáte se naučit na zkoušky? Odložte některé na příští rok. Dělá se Vám při pomyšlení na další den v práci nevolno? Změňte ji. Ačkoli to nebude nejjednodušší volba, ušetříte si mnoho trápení. Možná si zachráníte život.
 
Zdroj:

Autor článku

Adéla Weissová

Studovala Veřejnou správu a sociální politiku na Slezské univerzitě v Opavě. Přesto že je introvert, miluje komunikaci s lidmi a ráda naslouchá. Snaží se sebezdokonalovat a objevovat nové věci. Ideálně tráví čas cestováním, procházkami v přírodě a s přáteli u sklenky dobrého vína, nebo konvičky kvalitního čaje.

Podobné články v magazínu

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Kolik si můžete vydělat jako profesionální gamer?

09.09.2020 |

Rádi si občas po škole nebo práci sednete za počítač... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se