HomeMagazín Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

| 27.03.2020 | Barbora Kalincová
Taky máte problém s plněním úkolů? Máte pocit, že na nic nemáte čas? Trápí vás, že se příliš flákáte? Spousta z těchto problémů lze odstranit tím, že si člověk správně zorganizuje čas.
Ne všichni však ví, jak na to. Udělali jsme malý průzkum, v čem problémy organizace času vězí.

Podle definice z wikipedie je time managment sada postupů, doporučení a nástrojů pro plánování, obvykle za účelem zvýšení efektivnosti využití času.

Určitě znáte ten ranní pocit těsně po vzbuzení.

Člověk si říká, že je pěkný den a potřebuje udělat velkou spoustu věcí. Je to ale jeden velký chaos a neví, kde začít. Často se pak stává, že neudělá nic.

Odborníci se však už dávno zabývají tím, jak takovým zbytečně uplynulým hodinám zabránit.Stephen Covey rozdělil způsoby plánování na čtyři generace.
  • První funguje na bázi alarmů a různých pípátek. Nastavíte si budík před tím, než něco chcete udělat.
  • Druhá skupina v sobě zahrnuje diáře a kalendáře. Tato varianta je velmi osvědčená už od dob našich prababiček.
  • U další generace si musíte svůj plán, kterým se budete později řídit, nastavit v počítači či jiném zařízení.
  • Čtvrtá je spíše takovým doplňkem těch předešlých. Zavádí různá místa a cíle v našem světě a preferuje důležitější úkoly před zbytečnostmi.
Napsat si úkoly, které chce člověk udělat, nesmírně pomáhá. Není lepšího zakončení dne, než škrtat napsané povinnosti s pocitem, že je vše hotovo.

„Já si své úkoly v poslední době začínám psát do internetového kalendáře. Krom toho je i předmět na Filozofické fakultě s názvem Time management, který poskytuje moc dobré materiály,“ prozradil student Andrej.

Na internetu je spousta poradců a programů, které nabízejí pomoc s organizací vlastního času. Své peníze můžete investovat do softwarů, aplikací, nebo dokonce výukových programů. Většinou se však všechny problémy i rady točí kolem jednoho, a to disciplíny.

Lidská tendence k lenosti a lhostejnosti nás většinou přemůže. Jakékoliv plnění úkolů se pak rozplyne jako obláček na nebi.

V takových situacích mají odborníci mnoho strategií, jak na ně vyzrát. Alan Lakein radí ptát se, jak bychom asi mohli svůj čas právě teď využít nejlépe. Mark Forster zase vnímá jako velmi výhodnou zásadu pracovat málo, ale za to často.

Bez relaxu to nejde

Do svého pracovního plánu je velmi důležité zařadit nejen pracovní povinnosti, ale i odpočinek. Mnoho produktivních lidí se čas od času zhroutí právě proto, že se potřebují odreagovat. Už dávno víme, že nejsme stroje. Pokud to však ignorujeme, naše tělo nám to připomíná, aby se ochránilo před zničením.

Neustálou prací a vypětím svůj organismus vyčerpáváme a opotřebováváme. To však neznamená, že musíme své tělo dostat na nejspodnější hranici jeho možností.

Není totiž jen na jedno použití. Právě naopak, vždy máme možnost síly zase doplnit a pokračovat v práci. Naše výkony jsou pak mnohem efektivnější.

Relaxování má schopnost obměnit zbytečné buňky za nové buňky. Při odpočinku dostává organismus prostor k vyhnání starých a mrtvých, které už nejsou nijak nápomocny. Tím se uvolní prostor buňkám novým. Buňky celkově zregenerují naše tělo a my můžeme opět fungovat v plné síle.

Dnešní generace často zapomíná nebo ignoruje, jak důležité je odpočívat a nechat své tělo vzpamatovat se. Lékařské ordinace zaplňují čím dál více mladí lidé, kteří stárnou na přepracovanost.

Při tom není vůbec těžké naučit se zorganizovat svůj čas tak, abychom měli vyvážený rytmus se správnou mírou odpočinku i pracovní činnosti.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


 
 
Zdroj:

Autor článku

Barbora Kalincová

Narozená v roce 1990 v Košicích, studovala jsem Estetiku na Filozofické fakultě v Brně. Zajímám se o přesah umění do běžného života a filmy, ale také o dění ve světě financí.

Podobné články v magazínu

Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

26.03.2021 |

Pokud jste viděli film Nevěstinec, víte, že i ... Více zde

Introverti, víte co vám brání v úspěchu?

29.07.2020 |

Stejně jako mají introverti své silné stránky... Více zde

Jak levně cestovat nejen po Evropě

17.08.2019 |

Chvíle letního volna pomalu končí a vy jste ještě... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se