HomeMagazín Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

Odpočinek, aneb na co společnost zapomíná

| 26.03.2021 | Barbora Kalincová
Pokud jste viděli film Nevěstinec, víte, že i pro nejstarší řemeslo na světě je důležité, aby byly dámy večer řádně odpočaté. Jinak by se jejich půvab vytratil a obchody by neprosperovaly. Zkušené vedoucí veřejných domů dobře věděly, že udržování vitality jejich zaměstnankyň je zárukou úspěchu. A vědět byste to měli i vy.
Na našem blogu už krátká zmínka o odpočinku padla. Psalo se hlavně o potřebné regeneraci buněk, které se prací opotřebovávají ať už jsou vnější či vnitřní.

„Do svého pracovního plánu je velmi důležité zařadit nejen pracovní povinnosti, ale i relax. Mnoho produktivních lidí se čas od času zhroutí právě proto, že se potřebují odreagovat," psali jsme.Právě vyrovnanost poměru mezi odpočinkem a prací je snad nejdůležitějším faktorem. Přehánět to s jedním nebo druhým nenese žádné dobré ovoce, ale naopak.

Jednoduše řečeno příliš moc práce vede ke kolapsu životního organismu, příliš moc pasivity vede k tzv. zevláctví. Takže gró celé věci je, zorganizovat si čas a život tak, abychom mohli pracovat svěží.

Odpočinut si tak, abychom opravdu začali pracovat.

Způsobů relaxování existuje nespočet. V podstatě platí, že každý člověk odpočívá u něčeho jiného po svém. V povědomí společnosti se odpočinek dělí na pasivní a aktivní.

Je v povaze lidí, že většinou preferují pasivní způsob, aniž by byl jediný správný. Jakmile si však vytvoří zvyk, většinou se bez své aktivity už neobejdou.

Každý zná ten pocit, kdy se konečně svalí do postele a vyčerpáním usne. Spánek dává lidskému tělu zásoby energie, vyrovnanou mysl a posiluje imunitní systém. Nedostatek spánku ohrožuje organismus větší náchylností ke stresu a nemocem.

Lidé, kteří často nespí tolik, co potřebují vyčerpávají své tělo a tvoří nebezpečný spánkový deficit.

Nemálo lidí má problém s usínáním. Příčinou jsou v drtivé většině případů psychická zátěž, nesrovnalosti v rodině, konflikty v práci a jiné záležitosti, které způsobují stres.

Existují však fígle, jak se před spánkem uklidnit. Stará lidová moudrost doporučuje vypít šálek horkého mléka nebo doušek alkoholu. Účinná bývá i fyzická aktivita. Tělo se unaví a nezbývá než usnout.

Odpočívání aktivním způsobem se dá rozdělit do dvou skupin. Fyzická aktivita versus mozková aktivita. Obě jsou prospěšné a vhodné pro jinou situaci.

V porovnání se spánkem sice tolik neregenerují tělo, ale pomáhají člověku odreagovat se a nalít do organismu nové síly. Můžeme se pak dívat na práci z jiného úhlu a získat nadhled, který jsme ve vyčerpání neměli.

Fyzickým odpočinkem je například sport. Je pravda, že může tělo vyčerpat. Avšak ve správné míře tělo vzpruží. Vyplavování hormonů, adrenalinu, endorfinů a serotoninu zajistí aktivitu a pocity štěstí a euforie. S dobrou náladou jde přeci všechno lépe.

Na druhém pólu aktivního odpočinku stojí přemýšlivá činnost. Například hraní karet, tetrisu, luštění křížovek apod.

Relaxování mozkem je užitečné například při učení.

Mozek se příliš namáhá a soustředí pouze na jednu činnost. Změna činnosti způsobuje odpoutání se od problému. Když se k němu pak zase vrátíme, náš mozek mnohem snáze zpracuje nové informace.

Není tajemstvím, že o relaxaci byly už napsány kvanta článků. Avšak i přes to na něj lidi zapomínají a berou jej jako přežitek. Workoholici a vystresovaní lidé se pak diví, že se zhroutí. Proto je potřeba nezbytnost odpočívání připomínat.

Někdy bohatě stačí sednout si a pokecat s přáteli. Jinak přeci nebudou obchody prosperovat, jak víme už ze zkušeností dam nejstaršího řemesla.


 
 
Zdroj: celostnimedicina.cz, zijemenaplno.cz, fiftyfifty.cz

Autor článku

Barbora Kalincová

Narozená v roce 1990 v Košicích, studovala jsem Estetiku na Filozofické fakultě v Brně. Zajímám se o přesah umění do běžného života a filmy, ale také o dění ve světě financí.

Podobné články v magazínu

Introverti, víte co vám brání v úspěchu?

29.07.2020 |

Stejně jako mají introverti své silné stránky... Více zde

Jak si zorganizovat čas se můžete lehce naučit

27.03.2020 |

Taky máte problém s plněním úkolů? Máte pocit, že na... Více zde

Jak levně cestovat nejen po Evropě

17.08.2019 |

Chvíle letního volna pomalu končí a vy jste ještě... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se