HomeMagazín Kanceláře budoucnosti: ve světě i u nás

Kanceláře budoucnosti: ve světě i u nás

| 03.01.2018 | Štěpán Pírek | Jobfairs.eu
Všichni už jsme jistě narazili na články, kde jsme mohli vidět fotografie kanceláří Google nebo například firmy LEGO. Ale věděli jste, že takzvané kanceláře budoucnosti vznikají například i u nás? Ukážeme si několik míst, kde se pracovní prostředí zajisté pozitivně odráží na spokojenosti zaměstnanců.

Takovou má nově i Praha

V pražských Nových Butovicích v budově Metronom se od minulého roku usídlila společnost SAP. Vytvořila zde kanceláře pro své divize, kde hlavní myšlenkou bylo vybudovat společné kancelářské prostory pro jednotlivé entity společnosti. Při realizaci nových kancelářských prostor se hned od začátku zapojovali samotní zaměstnanci, kteří měli možnost přicházet s vlastními návrhy,  aby se jim v novém prostředí lépe pracovalo. Důraz byl kladen na akustiku prostoru a kanceláře jsou modulární, tedy je možnost je libovolně přestavovat podle potřeb rozrůstající se společnosti. Nábytek si vybírali sami zaměstnanci, takže prostor pro nespokojenost byl omezen opravdu na minimum.

Co je nového ve světě

Mercedes-Benz,  společnost, kterou netřeba blíže představovat, otevřela ve Francii v tzv. „Francouzském Silicon Valley“ blízko města Antibes nové designerské centrum. Jedná se o budovu s prostory až pro 50 designérů ve stylu sensual purity, tedy smyslné čistoty. Budova válcového tvaru je postavena především z betonu a skla. Její tvar zajišťuje zaplavování kanceláří jemným slunečním svitem. Jednoduchost prostoru má dodávat zaměstnancům pocit svobody.  

Přišel jsem, viděl jsem, zamiloval jsem se

Za nejkrásnější kanceláře, které jsem měl šanci osobně navštívit, považuji pobočku Facebooku v texaském Austinu. Facebooku zde sídlí v několika patrech výškové budovy. Většina kanceláří jsou tzv. open-space, vždy s několika tematicky zaměřenými zasedacími místnostmi. Zaměstnanci mají neomezený přístup k nejrůznějším pochutinám, bonbónům a nápojům. Vše je zdarma a proto se říká: „First 15 pounds“. Tedy, že člověk přibere prvních 7 kg než si uvědomí, že ne vždy prostě může sáhnout po čemkoli, na co má zrovna chuť. Protože ano, ve Facebooku je to vždy po ruce. Aby toho jídla nebylo málo, celé jedno patro je zařízeno jako kuchyně a jídelna, která je otevřena několik hodin v čase oběda. I zde je na výběr z několika jídel. Měl jsem možnost vyzkoušet úžasné nachos. A opět ano, i zde je vše zdarma pro zaměstnance a jejich návštěvy. Kancelář jsem opouštěl nejen plný dojmů.
    

Druhým místem, které mi neskutečně vyrazilo dech, jsou kanceláře (pokud se to dá vůbec takto nazvat) nábytkářské a designové firmy West Elm. Sídlí v newyorské čtvrti Brooklyn, přímo za Brooklynským mostem, v části, které se říká Dumbo. Celý kancelářský prostor se dá popsat spíše jako showroom výrobků firmy West Elm. Jelikož firma vyrábí i nejrůznější doplňky od světel až po koberce, vše je zde vybaveno do nejmenšího detailu. Místy máte pocit, že ani nejste na pracovišti, ale spíše u někoho doma na návštěvě. Kancelářské prostory jsou zde velice rozlehlé. Firma sídlí v bývalé cihlové továrně postavené roku 1880. Každá část kanceláří je tedy vybavena v rozdílném duchu a firma tak dokáže krásně ukázat, že její nábytek a design má nejrůznější využití.

Stejně tak, ale i u nás v Jobfairs máme rádi kreativní prostředí a příjemnou atmosféru. Proto zde máme velkou společenskou místnost, kterou využíváme například i ke hraní nejrůznějších teambuildingových her. Místo, kde se díváme na televizi, zatímco obědváme, nebo u nás máme vychytávky v podobě plážových lehátek, kde se člověk může natáhnout, pokud zrovna potřebuje. 

Co to tedy kancelář budoucnosti je?

Zkrátka za kancelář budoucnosti se dá považovat podle mého názoru každý prostor, odkud nebudou mít lidé chuť „utíkat“ domů, ale budou moci aktivně odpočívat právě tam, kde předtím pracovali. Kde lidé nevnímají pocit stísněnosti a mají možnost změnit místo, kde právě pracují a nemusí se upínat pouze na svoji kancelářskou židli a stůl. Jednoduše prostředí, ve kterém se cítí příjemně a mají možnost vnést do něj i vlastní nápady.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Jobfairs.eu logo

Jobfairs.eu

4 zaměstnanců

Spojujeme lidi a férové firmy

 
Zdroj: Aktuálně.cz

Autor článku

Štěpán Pírek

Jsem student navazujícího studia na Masarykově univerzitě v Brně. Hlavním koníčkem je sport všeobecně, zejména pak kolektivní sporty všeho druhu. Stejně tak při práci se nebojím společných skupinových projektů. Ve volném čase se věnuji natáčení videí pomocí dronu, proto mě baví sledovat nejnovější trendy v této oblasti. Aby bylo ovšem co natáčet, je potřeba objevovat krásná místa, takže bez nástrah cestování se to neobejde.

Podobné články v magazínu

Jak úspěšně zvládat stres

22.04.2021 |

Stres - jedno z nejčastěji skloňovaných slov dnešní... Více zde

Introverti, levá nebo pravá?

30.11.2020 |

V pokračování článku o introvertních typech a jejich... Více zde

Introverti, umíte se prodat?

26.10.2020 |

Introverti musí každý den bojovat sami se sebou... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se