HomeMagazín Hledáte práci? Buďte o krok napřed!

Hledáte práci? Buďte o krok napřed!

| 17.07.2015 | Karolina Spielmannová
Právě jste dostudovali vysokou školu? Nevíte, kde máte začít s hledáním práce? Jak má vypadat strukturovaný životopis? A co vlastně firmy hledající absolventy chtějí? Jako absolventi vysoké školy jste právě na začátku své pracovní kariéry a je důležité, abyste našli správný odrazový můstek – práci. Jak ale začít?

Udělejte si trochu času…

Že teď po škole máte času dost? Tak ho pořádně využijte! Je dobré si v klidu sednout a vlastně si rozmyslet, co bude dál. Je dobré si ujasnit, pro jakou firmu byste chtěli pracovat. Zda chcete být členem velkého týmu, kde vám bude trvat, než si zapamatujete všechny své kolegy, nebo dokonce nemáte šanci je všechny poznat. Nebo chcete přijít do menšího týmu s „rodinnou“ atmosférou, kde každý člen týmu má svoji roli. Jestli chcete pracovat pro velkou mezinárodní společnost. Nebo pro společnost menší, působící v rámci ČR nebo jen v rámci jednoho města. Není od věci se také zamyslet nad tím, co dalšího je pro vás v novém zaměstnání důležité a čeho naopak jste schopni se vzdát. Takové ujasnění priorit může mnohým z vás v budoucnu ušetřit nejednu drahocennou minutu při hledání vašeho vysněného povolání.

Kdy začít hledat?

Rozhodli jste se, že si uděláte poslední prázdniny a pak na na to vrhnete? Pokud chcete najít dobrou práci, tak vám to ve většině případů zabere nemálo času a odešlete nespočet životopisů a motivačních dopisů. Projdete několika pohovory a může se stát, že stále nic. Proto je lepší nezahálet, a i přesto, že máte svoje poslední prázdniny, tak „nezaspat“, a alespoň se na tento maraton hledání práce pořádně připravit.

Co udělat před tím, než začnu hledat naostro?

Nejednomu z vás se už stalo, že hledal práci a dokonce i našel nabídku, která byla ideální. Ale co teď? Nemůžete poslat jen - „Já tu práci chci“. Připravte si strukturovaný životopis, který o vás trochu vypoví. Během léta jobfairs oblékl nový kabátek a jednou z mnoha novinek bude možnost vytvořit si strukturovaný a zároveň kreativní (nevšední) životopis na míru. Správně vytvořený strukturovaný životopis by měl obsahovat základní údaje o vás (hlavně jméno a kontakt), vaše dosažené vzdělání, absolvované kurzy, semináře, workshopy, pracovní zkušenosti a ostatní znalosti, které zaměstnavatelé vyžadují - jazykové schopnosti, počítačová gramotnost atd. Životopis by měl mít nějakou ucelenou formu a řád, ale nebojte se zapojit i trochu kreativního ducha. Ale ne ve smyslu, že se najednou stanete kosmonautem s vystudovanou ekonomií. Lhát se přeci nemá.

Velice často podceňovaným dokumentem pří hledání práce bývá motivační dopis. Je důležité si uvědomit, že motivační dopis je první věc, kterou potencionální zaměstnavatel vidí, a pokud si na ní nedáte dostatečně záležet, tak se nemusí dostat ani na váš „vymazlený“ životopis. Motivační dopis by měl být pokud možno krátký stručný a originální. Není potřeba rozepisovat celý životopis, jen ho rozvést a vyzdvihnout něco, co zaujme.

Uvědomte si, že personalista dostane motivačních dopisů a životopisů desítky. A většinou nemá čas číst dlouhosáhlé romány. Takže si vzpomeňte, že méně někdy znamená více.

Teď už mi nezbývá nic jiného než vám popřát hodně štěstí.
 
Zdroj:

Autor článku

Karolina Spielmannová

Právě jsem úspěšně ukončila své studium vysoké školy a stojím před životním milníkem, co se mnou bude dál. Velice rychle jsem dopadla nohama na zem a zjistila, že vystudovaný management mi zaručil pouze titul. Ale ke svému vysněnému cíli mě čeká ještě dlouhá trnitá cesta. Patřím mezi aktivní, pozitivně smýšlející lidi, kteří se nechtějí a hlavně neumí nudit. Tak doufám, že moje aktivní, ztřeštěná povaha mi pomůže mých cílů dosáhnout. Řídím se mottem: You can never make the same mistake twice, because the second time you make it, it‘s not a mistake, it‘s a choice.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se