HomeMagazín Jak (NE) napsat životopis

Jak (NE) napsat životopis

| 22.11.2017 | Monika Vencourová
Věděl/a jsi, že personalisté věnují jednomu životopisu cca 20 vteřin? Trochu málo času na to, abys zaujmul/a a dostal/a šanci na osobní pohovor, nebo ne?
Až 80 % tohoto času věnuje personalista nejčastěji několika málo bodům, jsou to tyto:
  • tvoje jméno, tedy jak se umíš představit a prezentovat
  • název pozice a název firmy v předešlém zaměstnání + období působení
  • název pozice a název firmy v současném zaměstnání + období působení
  • jaké máš vzdělání
Zbytek času stráví personalista skenováním klíčových slov, které souvisí s pracovní nabídkou.

Představení

Začneme pěkně od začátku, a to od osobních údajů. Naprosto bohatě stačí uvést jméno, titul, e-mail a telefon. Rovnou zdůrazním, že e-mailová adresa typu kingkong@mail.com zabrala na spolužačky na základce, ale personalista tolik smyslu pro humor většinou nemá. Mnohem profesionálněji působí e-mail v podobě jmeno.prijemni@mail.com. K osobním údajům klidně připoj i fotku, ale na selfie z pártošky rovnou zapomeň. Pokud nemáš reprezentativní portrétovou fotku, tak je lepší nenahrát nic.

Vzdělání/Praxe

Pokud jsi ještě na škole nebo čertsvý absolvent, tak se ze vzdělání stává nejdůležitější část životopisu. Za těchto okolností jej určitě napiš ještě před brigády, praxe a stáže. Jakmile ti budou pracovní úspěchy přibývat, prohoď v CV tyto dvě části. Nejprve zmiň tedy praxi a potom vzdělání.

43-jak-(ne)-napsat-(3).jpg

To, že do CV napíšeš název školy (univerzity), případně fakultu a obor, se tak nějak očekává. To tam ale napíše každý. Zmínit můžeš třeba téma bakalářky/diplomky nebo předměty, ze kterých jsi státnicoval/a, či předměty, které sis sám zvolil/a. Určitě nezapomeň na studium v zahraničí, které jsi absolvoval/a. Taková zkušenost ti přidává body do plusu. Vyjetí za studiem do zahraničí o tobě vypovídá, že jsi samostatný/á, umíš se o sebe postarat v cizí zemi, domluvíš se tam a jsi schopen přežít za hranicemi domova (což se třeba hodí, pokud chceš pracovat v mezinárodní společnosti). Zaměstnavatelé mají rádi lidi s rozhledem.

Zase trocha statistiky, 9 z 10  personalistů přiznává, že upřednostňuje uchazeče, který alespoň trochu pracoval už při škole. Nepůsobí dobře, když se v kolonce praxe objevi - „bez pracovních zkušeností“. Snaž se vypsat všechny praxe, brigády, stáže, dobrovolnické zkušenosti. Jsou to body pro tebe. Ze všech svých pracovních, brigádnických a dobrovolnických činností vypiš hlavně zkušenosti. Pokud jsi například pracoval v KFCéčku a hlásíš se na pozici obchodního zástupce, můžeš se pochlubit zkušenostmi s přímým kontaktem se zákazníky.

Jazyky, počítač, a další znalosti

Co sem tak napsat, že? Určitě cokoliv, co tě odliší od konkurence. Jazykovou úroveň uváděj dle evropského referenčního rámce (A1 – C2), u počítačových znalostí vypiš programy/software, které ovládáš, uvést můžeš i skupiny řidičského oprávnění.

Uvedením tradiční trojice v dalších znalostech, což jsou jazyky, počítač a řidičák zajisté nic nezkazíš, ale bohužel ani nic nezískáš. Uveď například i účast ve studentských soutěžích, pokud jsi napsal zajímavý článek, tedy zda máš publikační činnost či pokud jsi někde přednášel, také se tím pochlub.

43-jak-(ne)-napsat-(4).jpg

Hobby

Tvoje zájmy jsou čistě tvoje věc, v CV je to většinou nepovinný údaj. Uvědom si ale, že vypoví hodně o tvojí osobnosti, o tom, jak a s kým trávíš volný čas. Hodí se uvést dobrovolnické aktivity (v dnešní době skloňované ve všech pádech), členství v klubech a zájmových organizacích.

Při psaní životopisu si pamatuj, že nestačí mít jeden univerzální životopis a rozposílat jej na všechny pracovní pozice. Pro každou pracovní pozici životopis vždy uprav, aby odpovídal pozici, na kterou odpovídáš.  

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


 
Zdroj: grafton.cz, profesia.cz, zivotopisy.cz, karierniakademie.cz, prace.rovnou.cz

Autor článku

Monika Vencourová

Jsem optimistická bytost, která nezkazí žádnou srandu a zároveň je pro každou špatnost. Studium na vysoké škole mi dalo široký základ znalostí, které se nyní snažím využít v praxi. Mám ráda výzvy a do všeho se pouštím po hlavě, čas ukáže, jak tohle všechno zúročím.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se