HomeMagazín Proč je kultura organizací důležitější než kdykoliv předtím?

Proč je kultura organizací důležitější než kdykoliv předtím?

| 26.03.2018 | David Sládeček
Určitě se nedá tvrdit, že by kultura organizací do dnes nikoho nezajímala. Nicméně z toho, co bylo dříve pro společnosti spíše nadstandardem nebo výhodou, se v dnešní době stává povinnost.
Primární důvod je prostý - generační obměna. Zahraniční portál Factank se mj. zabývá podílem jednotlivých generací na celkovém pracovním trhu. V aktuálním období se bavíme o třech aktivních generacích:
  • Boomers  - děti narozené po 2. světové válce
  • Generace X - narození mezi lety 1965-1985
  • Generace Y neboli Millennials – narození po roce 1985

Důvodem proč jednotlivé generace zmiňujeme nyní, je změna, ke které došlo v nedávné době. Millennials předskočili generaci X na první pozici, co se podílu na pracovním trhu týče. Ve výsledku to znamená, že největší pracující skupinou jsou lidé do 32 let.

To, že mladší lidé přebírají otěže pracovního trhu, není nic neobvyklého, jedná se o přirozený proces. Neodmyslitelným faktem pak určitě je, že každá generace je ovlivněna dobou, ve které vyrůstá. S radostí se do skupiny millennials zahrnu a troufnu si tvrdit, že jsme vyrůstali a stále vyrůstáme v době velkého technologického rozmachu a v době, která je zaměřena především na finanční prosperitu a rozvoj.

Často slýchávám především od svých rodičů a prarodičů, že dnešní doba je extrémně uspěchaná. Všichni chtějí mít všechno honem honem co nejrychleji a pokud dosáhnou svého, tak co nejrychleji zase vyměnit za další, novější. I když je zapotřebí taková tvrzení brát s rezervou, tak si myslím, že mají něco do sebe. Upřímně pochybuji o tom, že cílem někoho z nás studentů, je obdržet zlaté hodinky za třicetiletou službu v jedné společnosti. Základním kariérním cílem už není jen stabilní pracovní místo. Do rozhodovacího procesu se přidává stále více proměnných, jako jsou hodnoty společnosti, cíle a vize, fungování uvnitř společnosti a celková kultura podniku.

Tato tvrzení potvrzují studie Deloitte University Press, ze kterých můžeme vyvodit stručný závěr: Pokud chce společnost zaujmout a získat novou a mladou pracovní sílu, je zapotřebí soustředit se právě na firemní kulturu. Pro nové potenciální zaměstnance se tím tedy rozšiřují možnosti, podle kterých mohou nové zaměstnání hledat.

Přidej se k Jobfairákům!

S námi získáš fér přehled a zazelenáš se.

 

 Tipy pro seberozvoj  Nabídky spolupráce  Firmy s budoucností

 

 


Co tedy vlastně hledáme? V čem je pro nás firemní kultura nejlákavější?


Vše funguje v jednoduché synergii. Čím více se firemní kultura blíží požadavkům a nárokům pracovní síly na trhu, tím více interakcí na svoje nabídky může očekávat. Je nutné říci, že každá společnost musí na základě svého profilování a zaměření nastavit svoji kulturu tak, aby zaujala odpovídající obecenstvo. Překvapivě tedy neexistuje obecný vzorec pro úspěch.

Chceme-li opětovně vycházet ze zmíněných studií, tak u generace Y se společnosti nejčastěji setkávají se dvěma specifickými charakteristickými rysy, které jsou do jisté míry provázány právě dobou, ve které se pohybujeme.

Flexibilita

Pípnout a odpípnout každý příchod a odchod do elektronického zařízení, které spočítá na minutu přesně, jestli se někdo na obědě zdržel o minutu déle. Častá praxe, která se však nesetkává s pozitivním ohlasem. Kontrola je určitě důležitou součástí pracovního výkonu, nicméně právě millennials jsou tou generací, která upřednostňuje vyšší míru důvěry ve všech pracovních směrech. Jsme v nadsázce zhýčkanou generací, která se jen těžko smiřuje s autoritativním stylem řízení společnosti.

Pod flexibilitou si určitě můžeme představit velice vítanou formu práce z domova. Jen pokud je pohoda v osobním životě, může být i v pracovním. Vše jde ruku v ruce opět s dobou, která na základě technický vymožeností, sdílených sítí a dalších komunikačních zařízení, umožňuje i při práci z domova zůstat v kontaktu se spolupracovníky nebo klienty. Flexibilita je v dnešní době jedním z nejžádanějších atributů.

Profesní rozvoj

I když jsme zmiňovali, že celková doba, ve které se pohybujeme, je zaměřena především na finanční prosperitu, tak s opětovnou datovou oporou můžeme u millennials najít další spojující bod. Při výběru zaměstnání u této věkové skupiny převažuje možnost osobního rozvoje nad finančním ohodnocením. Málo kdo už přemýšlí ve stylu, dobré peníze – dobrá práce. Možností, které můžeme u firem vyhledávat je nepřeberné množství, od rozvoje v daném oboru, přes rozvoj jazyků až po zařazení do MOOC kurzů, o kterých jsme zde již psali.


V důsledku velice rozmanitého pracovního trhu, pro nás všechny může být jistá rozdílnost v rámci firemních kultur výhodou, kterou můžeme při hledání zaměstnání, praxe nebo stáže jednoduše využít.

Zkuste si na Jobfairs.eu vytvořit profil, který vás díky vašim vlastním preferencím může propojit se společnostmi, které uznávají stejné hodnoty. Je to jednoduché. Hledejte takové pracovní prostředí, které se bude nejvíce podobat tomu vašemu vysněnému.


Vytvoř si profil a najdi si ideální prostředí pro svůj start


 

 
Zdroj:

Autor článku

David Sládeček

Základem všeho je pro mne dobrá nálada a nadhled. To je něco, bez čeho se nedokážu obejít ve studijním ani osobním životě. Jsem studentem Masarykovi univerzity v Brně, kde aktuálně kompletuji magisterské vzdělání v rámci studijního programu Management sportu. Baví mne čelit novým výzvám a řešit zapeklité situace – primárně ale vždy s úsměvem! :-) Volného času moc není, jelikož se už od předškolního věku aktivně věnuji florbalu. Což znamená, že ve zbytku svého volna upřednostňuji pasivní odpočinek s dobrým jídlem a pitím!

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se