HomeMagazín Věda jménem „ Připojte fotografii ke svému životopisu“

Věda jménem „ Připojte fotografii ke svému životopisu“

| 26.08.2015 | Karolina Spielmannová
Chcete zatraktivnit váš životopis? Nebo chcete, aby si personalista lépe spojil životopis právě s vámi? V tom případě k životopisu připojte fotografii. Možná se budete divit, ale poslat správnou fotografii je pro někoho opravdu náročný úkol. Snad každé firmě, která hledá nové zaměstnance, se povedlo nasbírat pár kuriózních fotografií.
Dnešním trendem je připojovat k životopisu vlastní fotografii. Mnoho firem to připomíná i v inzerátech. Pokud přikládáte fotografii, tak se rozhodnutí, jestli vás mají pozvat na pohovor stává mnohem subjektivnější. V pozvání hrají roli sympatie, kdo o kandidátech rozhoduje a diskriminační problematika. Hodně personalistů se shoduje, že fotografie nemusí být přiložená jako další soubor v emailu, stačí ji přímo vložit do vašeho životopisu, nejlépe do pravého nebo levého horního rohu.

Jak má vypadat?

Každý personalista by vám poreferoval, jak po otevření přílohy s fotkou na ně vykoukla např. slečna ve slunečnicovém poli nebo chlapík v kapuci se skloněnou hlavou či největší „hardcore“ fotografie 5 lidí, kde kandidát byl zakroužkován a mířila na něj křivá šipka dodělaná v malování.

To jsou ty nejextrémnější příklady. Ale na fotografii se dají napáchat i mnohem drobnější, ale přesto zásadní, chyby.

Rozhodně není vhodné posílat líbivé selfie a ještě k tomu přidat pár hashtagů. Toto selfie si udělejte třeba před oficiálním CV focením. Do mailu ho raději nepřikládejte. Váš osobní život by se neměl míchat do toho pracovního. Alespoň ne při hledání nového zaměstnání. Proto by fotografie měla by profesionální.

Životopis

Pokud to přímo zaměstnavatel nevyžaduje, tak neposílejte fotografie celé postavy. Stačí, aby viděl váš obličej a ramena. Fotografií obličeje a ramen minimalizujete vliv řeči těla. Můžete se usmívat, ale se založenýma rukama před tělem prostě vysíláte signál nedostupnosti.

To není vtip

Opravdu se najde ještě hodně lidí, kteří neví, jaká fotografie se do životopisu hodí, popř. jak se obléci na samotné focení. Na fotografii byste měli být oblečení jak na pohovor, tedy něco seriózního. Rozhodně není vhodné volit tílka, trička na ramínka nebo snad nechat celá ramena odhalená s myšlenkou: Ať personalista přemýšlí, jestli jste na focení byli oblečení nebo ne.

Životopis

Pokud už máte vybrané formální oblečení, tak už stačí jen „doladit“ pozadí fotografie. Rozhodně se nefoťte za žádnými výstředními tapetami. Neutrální pozadí, které neruší a člověk se může zaměřit pouze na vás, je ta správná volba.

Já osobně bych se nebála kvůli focení oslovit nějakého profesionálního fotografa nebo nějakého člověka, který tomu rozumí. Přece jenom chcete získat zaměstnání, tak musíte do přípravy trochu investovat. Uvědomte si, že fotografie vám může přidat hodně bodů, ale také vám jich dost může ubrat. Je to balancování na tenkém ledě. Proto pokud si nejste jistí, tak je lepší fotografii vynechat, když to nikdo přímo nepožaduje.
 
Zdroj:

Autor článku

Karolina Spielmannová

Právě jsem úspěšně ukončila své studium vysoké školy a stojím před životním milníkem, co se mnou bude dál. Velice rychle jsem dopadla nohama na zem a zjistila, že vystudovaný management mi zaručil pouze titul. Ale ke svému vysněnému cíli mě čeká ještě dlouhá trnitá cesta. Patřím mezi aktivní, pozitivně smýšlející lidi, kteří se nechtějí a hlavně neumí nudit. Tak doufám, že moje aktivní, ztřeštěná povaha mi pomůže mých cílů dosáhnout. Řídím se mottem: You can never make the same mistake twice, because the second time you make it, it‘s not a mistake, it‘s a choice.

Podobné články v magazínu

Spolupráce s firmami během studia přináší cenné body do životopisu

20.08.2021 |

Prozíraví studenti vědí, že praxe se dneska cení... Více zde

Jak vystoupit z davu díky skvělému CV a jednání

16.06.2021 |

Dobrý dokáže být každý. Vaším cílem je napsat CV... Více zde

Jak se (ne)fotit na osobní prezentační materiály

26.08.2020 |

Přidávat do životopisu fotografii nebo ne? Stačí... Více zde

Registrovaný uživatel se dozví o každém novém článku. Zaregistrujte se